Wczoraj złożyliśmy uwagi do nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu placu Zawiszy. Poprzedni plan miejscowy okolic Alej Jerozolimskich utracił moc w 2003 roku i od tamtej pory nie obowiązuje żadna spójna wizja rozwoju tej części Starej Ochoty. A jak wiadomo, jest ona pilnie potrzebna. Dlatego bardzo cieszymy się, że najważniejsze z naszych wniosków poparł również Zarząd Dzielnicy Ochota i radni z Komisji Polityki Przestrzennej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Nasze główne postulaty są następujące:
1) Budowa brakującej jezdni Alej Jerozolimskich od ulicy Niemcewicza do placu Zawiszy, o przekroju dwóch pasów ruchu. Odseparowanie jezdni od budynków mieszkalnych (Al. Jerozolimskie 131, 133, 133a i 135) jak najszerszym pasem gęstej zieleni przyulicznej (drzewa, krzewy, żywopłoty z roślin zimozielonych).
2) Ograniczenie zabudowy w całym rejonie do wysokości i gabarytów odpowiadających istniejącym budynkom bezpośrednio sąsiadującym z obszarem nowych inwestycji.
3) Przekształcenie placu Zawiszy z obecnego ronda w zwykłe skrzyżowanie, pod kątem prostym, Alej Jerozolimskich z Raszyńską i Towarową. Zmniejszy to jego powierzchnię, uprości ruch pojazdów i skróci czas przejścia pieszych na pasach.
4) Przysunięcie przystanków autobusowych i tramwajowych jak najbliżej do skrzyżowania, na wylotach ulic z placu, tak aby ułatwić pasażerom przesiadki. Wprowadzenie priorytetu w sygnalizacji dla tramwajów i urządzenie zielonych torowisk.
5) Zmniejszenie przekroju ulicy Grójeckiej do 2×2 i jej „zaślepienie” na wysokości Dalekiej. Poszerzenie chodnika po zachodniej stronie ulicy i umożliwienie działania sezonowych ogródków kawiarnianych i restauracyjnych. Wytyczenie parkowania na obecnych prawych pasach jezdni.
[Zgodnie z rozpatrywanymi od kilkudziesięciu lat koncepcjami, po likwidacji połączenia ulicy Grójeckiej z placem Zawiszy można by ją „odgiąć” w kierunku północnym i połączyć z Alejami Jerozolimskimi. Mając świadomość, że rozwiązanie to byłoby źródłem znacznych uciążliwości dla mieszkańców domów, które miałaby oplatać nowa ulica (Grójecka 18/20, Aleje Jerozolimskie 131), optujemy za poszukaniem innego wyjścia. W razie podjęcia decyzji o „odgięciu” Grójeckiej będziemy zabiegać o to, by miała ona możliwie najwęższy przekrój i klasę drogi zbiorczej.]
6) Urządzenie skweru – z drzewami w gruncie, ławkami i miejscami rekreacji – na powstałej wolnej przestrzeni po zachodniej stronie placu Zawiszy (obecny wlot i wylot Grójeckiej). Uzupełnienie zieleni i małej architektury także wzdłuż innych ulic. W konsultacjach planu miejscowego mieszkańcy mocno akcentowali potrzebę poprawy dostępu do zieleni w tej okolicy, gdzie nie ma parków.
7) Wytyczenie dróg dla rowerów po obu stronach Alej Jerozolimskich oraz ulic: Raszyńskiej, Towarowej i Grójeckiej, a także dookoła placu Zawiszy. Odseparowanie ścieżek rowerowych zarówno od jezdni, jak od chodników.