/Nasze dokonania

Nasze dokonania

Od wielu lat działamy jako stowarzyszenie, a dodatkowo przez pierwszą część kończącej się właśnie kadencji samorządowej współrządziliśmy na Ochocie (2018–21). Przez te 2,5 roku dzięki aktywności, jaką wykazała się nasza wiceburmistrzyni Maria Środoń, zrobiliśmy dużo dobrego, niemało także osiągnęliśmy w ostatnich latach poprzez budżet obywatelski oraz wywieranie presji na władze Warszawy! Poniżej przedstawiamy niektóre z dokonań członków stowarzyszenia, a także naszych przedstawicieli w dzielnicy.

Obrona terenów zielonych:

Pola Mokotowskiego – przed budową parkingu na 100 aut i zniszczeniem „Dzikiego Zakątka”;

Górki Szczęśliwickiej – przed zabudową i ogrodzeniem otwartego stoku saneczkowego;

Parku Malickiego – przed budową trybun przy boisku i wycięciem kilkunastu drzew;

część parku-cmentarza przy Żwirki i Wigury, skwery przy Teatrze Ochoty i szkole Meridian przed zabudową

Zatrzymanie projektów zabudowy pl. Narutowicza, doprowadzenie do konsultacji, których efektem jest projekt rewitalizacji placu ze zmniejszoną pętlą tramwajową i wyprostowaną ul. Grójecką.

Kilkadziesiąt zrealizowanych projektów do budżetu partycypacyjnego, m.in.: remonty w parkach Szczęśliwickim i Wielkopolski (więcej zieleni, latarnie, ławki, naprawy alejek), nasadzenia drzew i krzewów w całej dzielnicy, budowa drogi dla rowerów na ul. Korotyńskiego oraz wyniesionego skrzyżowania ulic Opaczewskiej i Skarżyńskiego, oświetlenie chodnika przy ul. Grójeckiej.

Ujawnienie afery lokalowej, czyli wyprzedaży lokali użytkowych należących do dzielnicy Ochota za 1/3 ceny – w efekcie wprowadzono przepisy uniemożliwiające sprzedaż miejskich lokali za bezcen.

Dokończenie urządzania parku Zachodniego

Nasza wiceburmistrzyni Maria Środoń doprowadziła do końca tę opóźnioną o lata inwestycję. Także jego obecna nazwa – Park Pięciu Sióstr była naszą inicjatywą.

Zmiany propiesze ‍

W wielu miejscach poprawiliśmy komfort i bezpieczeństwo pieszych i estetykę ulic m.in. dzięki remontom chodników. Zadbaliśmy także o nowy chodnik wzdłuż ul. Kurhan, czy ucywilizowanie przestrzeni ulicy Niemcewicza. W efekcie m.in. naszych apeli wytyczono brakujące przejścia dla pieszych i przejazd dla rowerzystów na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Batorego. Na Jasielskiej przy SP nr 10 piesi odzyskali wolny i bezpieczny chodnik – dzięki uporządkowaniu parkowania na jezdni.

Poprawa infrastruktury dla rowerów

Pieszo-rowerowe przebicie Raszyńskiej i pl. Zawiszy – projekt do budżetu obywatelskiego z 2014 roku zrealizowany po pięciu latach upominania się, także przez nas. Wytyczono przejście dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów przez Raszyńską i Koszykową, a także rowerowe połączenie Ochoty z Wolą na pl. Zawiszy. Wprowadziliśmy także kontraruch rowerowy na wielu jednokierunkowych uliczkach naszej dzielnicy.

Przebudowa skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką i ulic na Szczęśliwicach

O te inwestycje zabiegaliśmy od lat, lecz stale brakowało na nie środków. Wywarliśmy nacisk, by ratusz wygospodarował fundusze na zmiany. Dzięki temu jest bezpieczniej, a autobus 208 może kursować w dwóch kierunkach.

Nowy plac zabaw przy placu Baśniowym

Inicjatywa wyszła od miejscowych mam. Plac zabaw powstał z naturalnych materiałów.

Odbudowa pomostów w parkach

Znów można korzystać z pomostu na gliniankach w Parku Szczęśliwickim, odnowiony został też ten w parku Malickiego.

Nowe oświetlenie na ulicach i w parkach

Jaśniej i bezpieczniej dzięki lampom LED jest w parku Malickiego i Szczęśliwickim, skwerze Dobrego Maharadży i na Fortach Korotyńskiego, na ulicach Szczęśliwickiej i Raszyńskiej, oraz wielu przejściach dla pieszych.

Zieleń miejska 

Zrealizowaliśmy nowe nasadzenia w całej dzielnicy, w tym ok. 1000 nowych drzew i krzewów.

Renowacja pomnika Barykada Września

Najważniejsze w Warszawie upamiętnienie obrony z 1939 roku odzyskało swoją pierwotną, surową urodę.

Coroczne – od 2012 roku – pikniki sąsiedzkie w parku Wielkopolski, zasadzenie w nim 8000 cebulek kwiatów,

Zdobyliśmy finansowanie na odnowę parku Skłodowskiej-Curie 

Dzięki zabiegom współtworzonego przez nas zarządu dzielnicy ratusz przyznał środki na rewaloryzację parku przy ul. Wawelskiej.

Pierwszy krok do odbudowy Jordanka na Wawelskiej

Przeprowadzono ekspertyzę wielobranżową i studium wykonalności remontu i rozbudowy wiekowego drewnianego pawilonu, by spełniał współczesne oczekiwania, zachowując swój unikatowy charakter.

Doprowadziliśmy do odzyskania miejsc parkingowych dla mieszkańców 

Dzięki odzyskaniu parkingu w Alejach Jerozolimskich miasto zaoszczędziło blisko 40 mln zł rezygnując z budowy garażu podziemnego pod boiskiem szkolnym przy Spiskiej. Odzyskaliśmy dla mieszkańców także parkingi przy Spiskiej, Pruszkowskiej i Łęczyckiej.

Nowe hale sportowe przy ochockich liceach

Dokończyliśmy budowę hali sportowej przy Liceum im. Hugona Kołłątaja, powstała też nowa hala przy VII LO im. Juliusza Słowackiego.

Przebudowa ronda Czterdziestolatka 

Razem z innymi organizacjami propieszymi doprowadziliśmy do tego, by skrzyżowanie przy Dworcu Centralnym, stało się bardziej przyjazne dla dla pieszych, osób na wózkach i rowerzystów.

(Nie)solenie ulic i (nie)koszenie trawników

W czasie gdy mieliśmy na to wpływ, solenie dróg dzielnicowych zostało ograniczone do wyjątkowych sytuacji, gdy temperatura waha się wokół zera i grozi zlodzeniem. Dzięki temu chroniliśmy rośliny przed chemią z zasolonej gleby, a psie łapy przed podrażnieniem; mniej też niszczą się buty, opony i karoserie. Z kolei latem przy dłuższym braku opadów na Ochocie ograniczono koszenie. Wyższe trawy lepiej zatrzymują wilgoć i są odporniejsze na usychanie. Przeciwdziałają też nagrzewaniu się gruntu i efektowi miejskiej wyspy ciepła.

Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej – gęsta ściana roślin po północnej stronie Wawelskiej, oddzielająca pieszych od spalin aut.

Konsultacje rewitalizacji Pola Mokotowskiego, zwołane na nasz wniosek podpisany przez 2238 osób; w oparciu o ich wyniki opracowano projekt zmian w parku.