Sprawy ważne dla całej dzielnicy
Stara Ochota
Szczęśliwice
Rakowiec
Komitet Wyborczy Wyborców OCHOCIANIE + Polska 2050
Wybory do Rady Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
7 kwietnia 2024 roku
Sprawy ważne dla całej dzielnicy
Transport
Kolejne linie metra – przez Ochotę. Zgodnie z opiniami ekspertów: najpierw M4 (Bielany, Okopowa, pl. Zawiszy, pl. Narutowicza, Grójecka, Rakowiec, Służewiec). Lepszy przebieg M5 – lokalizacja 2 stacji na Szczęśliwicach (więcej)
Tramwaj na Mokotów i na Wolę. Kompletna trasa Rakowiecka–Rostafińskich–Banacha–Bitwy–Dw. Zachodni–Kasprzaka/Odolany. Dość odkładania tej inwestycji na lata 30. Budowany wkrótce odcinek Dw. Zachodni–Grójecka nie będzie miał sensu komunikacyjnego bez kontynuacji w kierunku Mokotowa i Woli (więcej)
Nowe trasy rowerowe. Wzdłuż linii kolei radomskiej (dojazd do Służewca w 15 minut), ul. Grójeckiej, Kopińskiej i Grzymały-Sokołowskiego oraz Wawelskiej i Niepodległości (z kompletem przejazdów i przejść przy GUS). Wyznaczanie nowych dróg dla rowerów odseparowanych od chodników (więcej)
Ulice
Przyjazna Grójecka do 2029 r. Estetyczna ulica handlowo-usługowa: więcej zieleni, wygodne szerokie chodniki z ławkami, drogi dla rowerów, nowe miejsca parkingowe na jezdni. Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania z ul. Wawelską. (więcej)
Nowe Aleje Jerozolimskie – nie tylko w Śródmieściu. Zamiana Alej w miejską ulicę od pl. Zawiszy do Dw. Centralnego – rozszerzenie planów ratusza dotyczących dotychczas tylko odcinka Dw. Centralny – Nowy Świat (więcej)
Przebicie Al. Jerozolimskich od Niemcewicza do pl. Zawiszy z wkładem dewelopera. Usunięcie ruchu tranzytowego z Niemcewicza (więcej)
Zielone Ulice. Szpalery drzew, likwidacja zbędnego betonu i zastąpienie go zielenią – przemiana Raszyńskiej i Chałubińskiego w przyjazne miejskie przestrzenie. Skorzystamy z planów Zarządu Zieleni skonsultowanych z mieszkańcami. (więcej)
Fotoradary lub odcinkowe pomiary prędkości – starania o ich zamontowanie: Al. Jerozolimskie, ul. Bitwy Warszawskiej, Grójecka, Żwirki i Wigury i Niepodległości.
Bezpieczni piesi. Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola – Szkolne Ulice: na Reja (zgodnie z wynikiem konsultacji w SP 23) i przy innych placówkach oświatowych zgłaszanych przez rodziców. Uspokajanie ruchu na ulicach lokalnych i lepsze oświetlenie przejść dla pieszych.
Zieleń i przestrzeń miejska
Park linearny zamiast trasy NS. Ścieżki spacerowe, zachowanie istniejących parkingów, budowa kładek przez tory przy Maszynowej i Sąchockiej, trasa rowerowa w kierunku Służewca biurowego i Woli. (więcej)
Profesjonalna pielęgnacja zieleni. Dość niszczenia parków przez firmy zatrudnianie przez dzielnicę, rozjeżdżania alejek i ścinania trawników do gołej ziemi. Narzucenie i kontrolowanie standardów prowadzenia prac. Regularne przeglądy drzewostanu, szczególnie starszych drzew. Koszenie do trzech razy w roku (łąki kwietne raz w roku). (więcej)
Ochrona terenów ogródków działkowych przed zabudową, zielonych płuc stolicy.
Zazielenienie miejsc będących nieużywanymi fragmentami chodników lub strefami wyłączonymi z ruchu na jezdniach.
Pijki dla ludzi i psów w ochockich parkach.
Odnowione podwórka i równe chodniki. Odbetonowanie i zazielenienie zaniedbanych podwórek. Co najmniej codzienny odbiór śmieci z koszy ulicznych. Rozwiązanie umowy z GGKO, które nie potrafi zadbać o budynki ani podwórka. Ławki dla osób starszych przy ulicach, po konsultacji z mieszkańcami. (więcej)
Stop chaosowi reklamowemu. Likwidacja nielegalnych nośników, egzekwowanie zasad sytuowania billboardów.
Historia
Ochrona terenu Reduty Ordona przed zabudową, stworzenie nowoczesnego upamiętnienia z dużym udziałem zieleni.
Ścieżki edukacyjne poświęcone ciekawym wydarzeniom, miejscom i postaciom naszej dzielnicy.
Archiwum Historii Mówionej Ochoty, zawierające relacje i wspomnienia mieszkańców naszej dzielnicy.
Reaktywacja Fotoochoty. Zbiórka i publikacja zdjęć pokazujących naszą dzielnicę w przeszłości.
Oświata i sprawy społeczne
Lepsze warunki edukacji w publicznych szkołach i przedszkolach. Zwiększenie środków na bezpłatne zajęcia dodatkowe – wyrównanie szans, rozwijanie talentów i zainteresowań. Dostosowanie godzin pracy przedszkoli i świetlic do potrzeb rodziców.
Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Pomoc w szkole i zwiększenie dostępności do usług poradni.
Ochockie Punkty Psychologiczne (OPP). System wsparcia i interwencji kryzysowej w dzielnicy dla wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych.
Bezpieczna przyszłość. Upowszechnienie listy schronów. Coroczne szkolenia w szkołach m.in. z pierwszej pomocy.
Szybkie remonty pustych lokali komunalnych.
Rozwój wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, pomoc w środowisku lokalnym – w domu i w pobliżu miejsca zamieszkania.
Domowy Salon Urody. Usługi pielęgnacyjne i fryzjerskie dla seniorów w miejscu zamieszkania oraz poza nim.
Stop alko24. Ograniczenie godzin i liczby punktów sprzedaży alkoholu. Likwidacja nielegalnych bud przy Dickensa/Skarżyńskiego.
Stara Ochota
Rewitalizacja pl. Narutowicza do 2029 r. Zgodnie z wynikami konsultacji z mieszkańcami: wyprostowanie jezdni, zmniejszenie pętli tramwajowej, wygodne chodniki i drogi dla rowerów, więcej zieleni, oczko wodne i kameralne pawilony kawiarniane na skwerze. (więcej)
Zazieleniona Skra. Otwarte dla mieszkańców miejsce sportu i rekreacji zamiast hali tylko dla zawodowców i wycinki drzew. Odbudowa dużego stadionu lekkoatletycznego, Stworzenie ogólnodostępnego placu sportów miejskich (więcej)
Piękniejsze i bardziej wygodne parki. Park Pięciu Sióstr – wyciszenie hałasu z ulic. Ogólnodostępna toaleta w pawilonie. Rozbudowa placu zabaw i nowe zabawki. Park Wielkopolski – zabawki na powiększonym placu zabaw, remont alejek i latarń, ogólnodostępna toaleta. Skwer Grotowskiego – wymiana oświetlenia, odnowienie i uruchomienie przedwojennego zdroju MPWiK, odnowienie asfaltowych alejek. Toaleta w parku Skłodowskiej-Curie.
Zielona Filtrowa. Więcej krzewów, zielone torowisko.
Wydłużenie godzin pracy basenów przy Rokosowskiej
Rewitalizacja pawilonu III Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Wawelskiej. Kontynuacja prac zarzuconych przez obecne władze dzielnicy (gotowe są koncepcja przebudowy i studium wykonalności).
Szczęśliwice
Park Szczęśliwicki – place zabaw. Zupełnie nowy plac zabaw w miejscu obecnego przy głównej alei (ostatnia wymiana zabawek w tym miejscu mocno rozczarowała dzieci i rodziców). Naprawa i uzupełnienie zabawek w innych miejscach. Dalsze zazielenianie parku i zabezpieczenie przed rozjeżdżaniem przez auta.
Fort Szczęśliwice – także dla mieszkańców. Zorganizowanie spotkań mieszkańców i przedstawicieli ROD Szczęśliwice z inwestorem, który kupił tę nieruchomość i planuje otwarcie tam hotelu. Doprowadzenie do tego, żeby przestrzeń wewnątrz fortu była ogólnodostępna dla mieszkańców i miała zielony charakter (więcej)
Budowa i przebudowa dróg lokalnych. Remont Orzeszkowej i Lirowej. Co najmniej jeden nowy wyjazd z Włodarzewskiej (Drawska lub łącznik do Korotyńskiego).
Nowy przystanek PKP na linii radomskiej. Dopilnowanie, żeby utrzymano w planach budowę przystanku Maszynowa/Instalatorów i kładki przez tory.
Planty Ochockie wzdłuż Dickensa. Nowy skwer w miejscu bud przy Skarżyńskiego. Nowa zieleń wzdłuż Dickensa (przy zachowaniu parkingów).
Linia 208 przez cały dzień w obie strony. Dodatkowo obsługa Włodarzewskiej linią nocną (więcej)
Wygodne rondo Zesłańców Syberyjskich. Komplet przejść naziemnych i przejazdów rowerowych.
Rakowiec
Sąsiedzki skwer przy bazarku Mołdawska. Zazielenienie okolicy, ławeczki i wygodne chodniki.
Nowe skwery. Odbetonowanie placu Pod Skrzydłami, nasadzenia drzew i krzewów w gruncie. Nowy skwer przy Skorochód-Majewskiego w miejscu tymczasowego targowiska (po zakończeniu budowy TBS i otwarciu w nim lokali handlowych).
Zmiany w parkach. Odbetonowanie i regularne czyszczenie stawiku w parku Malickiego, nowe latarnie w parku Forty Korotyńskiego (więcej)
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 10 (więcej)
Rakowieckie lato kulturalne. Przedstawienia teatralne i kino plenerowe.
Nowe, równe chodniki na Sierpińskiego wraz z zadbaniem o istniejącą zieleń i nowymi nasadzeniami (więcej)