Koncepcja przebudowy przygotowana została na podstawie wniosków z konsultacji społecznych. Warto zauważyć, że mimo trudnego, bo wakacyjnego terminu, udział w nich wzięło ponad 200 osób. To pokazuje, jak ważnym miejscem na mapie Starej Ochoty mógłby być ten zaniedbany od lat skwer, którego degradacji dopełniła w ostatnich latach wycinka starszych drzew.
Sam projekt oceniamy jako udany – w nowej formule park ma szansę stać się centralnym miejscem spotkań wielopokoleniowej społeczności, zamieszkującej w jego okolicy. Szczególnie cieszą nas zmiany, o które wielokrotnie apelowaliśmy:
Kompleksowe podejście do pielęgnacji i odbudowy zubożałej zieleni – wiele nowych przemyślanych nasadzeń drzew i krzewów.
Stworzenie nowego placu zabaw, nawiązującego do naukowego sąsiedztwa i historii skweru („Laboratorium”), który pozwoli dzieciom na eksperymenty z wodą, piaskiem, i innymi materiałami naturalnymi. Co ważne, zamiast dwóch ogrodzonych placyków powstanie jeden większy, który obejmie też rozdzielający je obecnie trawnik.
Stworzenie ścieżki edukacyjnej, związanej z patronką parku.
Ciekawymi pomysłami wydają się też zlokalizowane w centralnej części parku tężnie i zamgławiacze, które pozwolą mieszkańcom zrelaksować się w upalne dni. Uwzględniono także potrzebę zacienienia, którego brak upalnym latem daje się we znaki, szczególnie po ostatnich wycinkach drzew. Wydzielone zostaną również dwa boiska do siatkówki i koszykówki oraz siłownia plenerowa.
Martwi jedynie fakt, że w projekcie nie założono budowy ogólnodostępnej toalety, o którą dopominali się uczestnicy konsultacji. Apelujemy o uzupełnienie tego braku w projekcie budowlanym.
I mamy nadzieję, że na realizację zmian nie przyjdzie nam czekać latami, jak to się stało w przypadku parku Zachodniego. Konsultacje i powstała w ich wyniku koncepcja dowiodły, że park Skłodowskiej-Curie ma ogromny potencjał, który dotąd pozostaje zupełnie niewykorzystany.
Projekt koncepcyjny zmian i raport z konsultacji nt. zmian w parku: http://