„Tego projektu nie wybrali mieszkańcy Ochoty, tylko jacyś ludzie z…” – i tu pada nazwa innej dzielnicy albo nawet miasta. Czy też słyszeliście takie opinie? Zobaczmy, jak jest naprawdę!
Raport, który przygotowało Centrum Komunikacji Spolecznej po poprzedniej edycji budżetu partycypacyjnego, prezentuje dane o tym, jak głosowali mieszkańcy Warszawy: czy wybierali projekty z dzielnicy, gdzie mieszkają, czy też z którejś innej. Okazuje się, że prawie 84% głosów na projekty dzielnicowe na Ochocie oddali… mieszkańcy naszej dzielnicy!
Spośród mieszkańców pozostałych dzielnic projekty ochockie wybierało najwięcej osób z Mokotowa (2,6% głosów), Włoch (2,4%) i Woli (1,7%) – czyli z dzielnic sąsiednich. Co więcej, wśród osób, które głosowały na projekty w innej dzielnicy niż ta, gdzie mieszkają, około połowa wskazuje na swoje bliskie związki z dzielnicą, dla której wybierała projekty: planują przeprowadzenie się tam, pracują tam, spędzają większość czasu albo ich dzieci uczęszczają tam do szkoły.
Cytowane na początku opinie są więc nieprawdziwe. W całej Warszawie na projekty dzielnicowe głosują w ogromnej większości tutejsi mieszkańcy. Najwięcej głosów osób spoza danej dzielnicy przypada naturalnie w Śródmieściu, które jest centrum życia miasta i głównym celem podróży warszawiaków do pracy, szkół, sklepów, instytucji kultury. Jednak i tam głosy mieszkańców innych dzielnic to zaledwie 36% wszystkich oddanych.
Możemy więc być spokojni: o sprawach naszej dzielnicy decydujemy my, jej mieszkańcy. Bo to my, a nie jacyś „obcy”, wybieramy projekty do realizacji, głosując na Budżet Obywatelski Dzielnicy Ochota na 2020 rok.
Zachęcamy do głosowania na zgłoszone przez nas projekty, które poprawią jakość życia na Ochocie: http://ochocianie.pl/glosuj-na-projekty-w-budzecie-obywatelskim-na-ochocie/
Raport z ewaluacji V edycji budżetu partycypacyjnego: https://twojbudzet.um.warszawa.pl/sites/twojbudzet.um.warszawa.pl/files/raport_z_ewaluacji_v_edycji.pdf