❓ 𝗝𝗮𝗸 𝗷𝗲𝘀𝘁 ❓
❌ W 2018 roku 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗼𝗻𝗼 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 na zagospodarowanie terenu Skry. Zgodnie ze zwycięską, bardzo dobrą koncepcją Skra miała stać się przedłużeniem Pola Mokotowskiego (więcej: bit.ly/skra-konc). Miał na niej funkcjonować sport rekreacyjny i amatorski w otoczeniu zieleni (niezależnie od dużego stadionu lekkoatletycznego, który miał być odbudowany w dalszej kolejności). Plany te ratusz odłożył na półkę i nigdy ich nie zrealizował.
❌ Władze Warszawy 𝗼𝗯𝗲𝗰𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗿ą do podporządkowania Skry sportowi zawodowemu.
❌ W tym celu 𝘂𝘀𝘂𝗻𝗶ę𝘁𝗼 𝗷𝘂ż 𝗽𝗼𝗻𝗮𝗱 𝟱𝟬𝟬 𝗱𝗿𝘇𝗲𝘄 (co kosztowało blisko 1 mln zł), zaplanowane są też dalsze wycinki (bit.ly/3wSWqkp).
❌ Władze miasta 𝘇𝗶𝗴𝗻𝗼𝗿𝗼𝘄𝗮ł𝘆 𝟳𝟬𝟬𝟬 𝗽𝗼𝗱𝗽𝗶𝘀ó𝘄 mieszkańców domagających się konsultacji społecznych i wstrzymania zmian na tym terenie (bit.ly/skra-7000). Ratusz zasłonił się rzekomo zaawansowanymi pracami. W rzeczywistości projekt (prowadzący do strat przyrodniczych) ujrzał światło dzienne dopiero wiele miesięcy później.
❌ W kolejnym etapie projektowana jest 𝗯𝘂𝗱𝗼𝘄𝗮 𝗵𝗮𝗹𝗶 sportowo-widowiskowej na 6-7 tys. osób. Będzie ona przynosić zyski głównie prywatnym klubom sportowym, czyli spółkom prowadzącym biznes (bit.ly/skra-hala). Powstanie kosztem terenów rekreacyjnych dla mieszkańców, drzew, a nawet drzewa o pomnikowych wymiarach (topola-na-skrze)!
❌ Do obsługi hali przewidziano ok. 60 miejsc parkingowych. Oznacza to 𝘇𝗮𝘀𝘁𝗮𝘄𝗶𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗮𝗺𝗼𝗰𝗵𝗼𝗱𝗮𝗺𝗶 𝗰𝗮ł𝗲𝗷 𝗼𝗸𝗼𝗹𝗶𝗰𝘆, w tym parku Pole Mokotowskie, przez osoby przyjeżdżające na wydarzenia realizowane w hali (co można obecnie obejrzeć przy analogicznej hali na Bemowie).
❌ Hala ma zostać częściowo ukryta pod powierzchnią ziemi, 𝗻𝗮 𝗴łę𝗯𝗼𝗸𝗼ś𝗰𝗶 𝗱𝗼 𝟴-𝟭𝟬 𝗺𝗲𝘁𝗿ó𝘄. Drastycznie zmieni to warunki wegetacyjne roślin w całym sąsiedztwie, obniży poziom wód gruntowych i może doprowadzić do masowego usychania drzew na terenie Skry i w parku wokół.
❌ Remont, a właściwie rozbiórka i budowa na nowo, zrujnowanego stadionu lekkoatletycznego Skry 𝗼𝗱𝘀𝘂𝘄𝗮𝗻𝗲 𝘀ą na nieokreśloną przyszłość. Miasto nie planuje finansowania tej inwestycji w najbliższych latach
🟩 𝗡𝗮𝘀𝘇𝗲 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘁𝗿𝘂𝗸𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗽𝗼𝘇𝘆𝗰𝗷𝗲: 🟩
✅ 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗿𝘇𝘆𝗺𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗮𝗹𝘀𝘇𝗲𝗷 𝘄𝘆𝗰𝗶𝗻𝗸𝗶 drzew i krzewów na tym terenie.
✅ 𝗢𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗮, 𝗷𝗮𝗸𝗼 𝗽𝗼𝗺𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗿𝗼𝗱𝘆, wielkiej topoli w pobliżu ul. Ondraszka.
✅ Przeprowadzenie pogłębionych 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘂𝗹𝘁𝗮𝗰𝗷𝗶 𝘀𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 dotyczących docelowego zagospodarowania całej Skry.
✅ Zachowanie 𝗽𝗮𝗿𝗸𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗰𝗵𝗮𝗿𝗮𝗸𝘁𝗲𝗿𝘂 terenu dawnych basenów z funkcją sportu rekreacyjnego – np. alejki do biegów (w tym terenowych), górki saneczkowe, basen odkryty i całoroczny naturyzowany staw
✅ 𝗨𝗿𝘇𝗮̨𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗱𝗼 ć𝘄𝗶𝗰𝘇𝗲ń 𝗱𝗹𝗮 𝗺𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮ń𝗰ó𝘄, jak drabinki czy równoważnie itp., które starsi ochocianie pamiętają ze ścieżki zdrowia przy boisku do rugby. Samo boisko powinno zostać odtworzone w dotychczasowej lokalizacji (tj. wewnątrz bocznego stadionu treningowego do lekkoatletyki).
✅ 𝗣𝗹𝗮𝗰 𝗱𝗼 𝗸𝗮𝗹𝗶𝘀𝘁𝗲𝗻𝗶𝗸𝗶 i siłownia plenerowa z kompletem wyposażenia do ćwiczeń siłowych.
✅ Wykorzystanie utwardzonego terenu wokół stadionu na tereny sportu. W miejscu dawnego składowiska samochodów zmieściłby się 𝗽𝘂𝗺𝗽𝘁𝗿𝗮𝗰𝗸, 𝘀𝗸𝗮𝘁𝗲𝗽𝗮𝗿𝗸 z dużą rampą, ścianki wspinaczkowe w formie boulderów i inne obiekty wskazane przez mieszkańców.
✅ 𝗢𝗴ó𝗹𝗻𝗼𝗱𝗼𝘀𝘁ę𝗽𝗻𝗲 𝗯𝗼𝗶𝘀𝗸𝗮 (np. do siatkówki, koszykówki).
❗ Przy wyborach należy pamiętać, że jedynie Ochocianie to Skra dla mieszkańców, nie dla biznesu. W trakcie głosowania poparcia dla budowy hali dla prywatnych klubów przez radę dzielnicy (bit.ly/skra-rada-och):
▪️ wszyscy radni Ochocian zagłosowali przeciwko takiemu stanowisku,
▪️ wszyscy radni Zawsze z Ochotą – jako jedyni – poparli budowę hali (sic!),
▪️ radni PO nie przyszli na sesję,
▪️ dwoje radnych Nowoczesnej zagłosowało przeciw stanowisku, a jeden wstrzymał się od głosu,
▪️ radni PiS wstrzymali się od głosu.
➡️ Nasz pełny program: bit.ly/ochocianie-program-2024.
🗳️ Kandydujemy do Rady Dzielnicy jako KWW Ochocianie + Polska 2050.
🗳️ Do Rady Warszawy popieramy naszą liderkę 𝗠𝗮𝗿ię Ś𝗿𝗼𝗱𝗼ń, która startuje jako kandydatka niezależna z pozycji nr 1 na liście Trzeciej Drogi (okręg nr 1 obejmujący Ochotę i Śródmieście).