Konsultacje społeczne Centrum Aktywności Lokalnej Mołdawska w 2016 roku rozbudziły wielkie nadzieje i oczekiwania, ale brak realizacji inwestycji przyniósł jeszcze większy zawód z rozczarowanie. Aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach, licząc na to, że ten kawałek „C-klasowego klepiska” zmieni się w atrakcyjną przestrzeń publiczną.
Niestety tak się nie stało: CAL Mołdawska aż do dziś nie powstał. Społeczność Rakowca nie zyskała przyjaznej mieszkańcom przestrzeni, gdzie mogłaby budować silniejsze więzi i rozwijać różne formy współpracy. Miejsce to pozostaje zaniedbane, nie widać perspektyw na urządzenie go zgodnie z docelowym przeznaczeniem w planie miejscowym (ma tędy przebiegać brakujący odcinek ul. Racławickiej), a ratusz ani Skarb Państwa, który jest właścicielem gruntu, nie poczuwają się nawet do obowiązku sprzątania go.
Nie poddajemy się jednak i walczymy dalej. Nasz radny Daniel Zalewski przygotował pismo do Zarządu Mienia Skarbu Państwa m.st. Warszawy, do wiadomości prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski, z prośbą o rekultywację terenu pomiędzy Berberysowymi Ogrodami a bazarkiem. Przygotowaliśmy również wizualizacje, które ukazują, jak można by tymczasowo urządzić to straszące dziś miejsce. Propozycja uwzględnia takie czynniki, jak przyszłe przebicie Racławickiej (na co obecnie miasto nie ma środków) oraz aktualne potrzeby mieszkańców.
„Obecnie w środku pięknego modernistycznego osiedla znajduje się działka będąca rezerwą pod przedłużenie ulicy Racławickiej, która swoim stanem i wyglądem […] nie licuje z wizerunkiem miasta pretendującego do bycia jednym z najbardziej przyjaznych miast do życia w Unii Europejskiej.
Wspomniana działka jest centralnym punktem osiedla pomiędzy sklepami a bazarkiem, na którym mieszkańcy dokonują zakupów. Oprócz wątpliwych walorów estetycznych, komunikacja przez nierówny plac jest nie lada wyzwaniem dla seniorów, a podczas deszczu zamienia się w „błotniste jezioro”.
Biorąc pod uwagę fakt, że przedłużenie ulicy Racławickiej nie jest planowane z uwagi na brak środków finansowych, racjonalnym wydaje się być zagospodarowanie tej przestrzeni w sposób estetyczny oraz funkcjonalny. […]
Uwzględniając fakt, że w bliżej nieokreślonej przyszłości przez działkę ma przechodzić przedłużenie ulicy Racławickiej, wykorzystano tylko elementy małej architektury oraz zieleń, które mogą być w przyszłości bez przeszkód przeniesione do innych części miasta. Jeżeli jakieś aspekty proponowanych zmian wymagają wyjaśnienia lub doszczegółowienia, jestem otwarty na pełną współpracę przy przedmiotowym projekcie.
Liczę, że propozycja polepszenia komfortu życia mieszkańców Rakowca oraz Ochoty spotka się z Państwa uznaniem, a mieszkańcy w niedługim czasie będą mogli cieszyć się z nowej, przyjaznej oraz estetycznej przestrzeni.”