Mamy wreszcie realne dane. Na koniec 2018 roku w Warszawie zameldowanych było niespełna 1,64 mln osób. Korygując te oficjalne statystyki przy wykorzystaniu wyników spisu powszechnego sprzed 8 lat i bieżących danych o migracjach, ratusz szacował, że faktycznie mieszka w stolicy blisko 1,78 mln osób.
Na Ochocie – zdecydowanie najgęściej zaludnionejstołecznej dzielnicy (ponad 8500 osób na km2) – w sylwestra 2018 roku zameldowanych było nieco ponad 74 tys. osób, a faktyczną liczbę zamieszkałych szacowano na ponad 82 tys. Natomiast według danych PKW z ostatnich wyborów samorządowych, mieszkańców Ochoty było 75,5 tys., a w spisie wyborców figurowało blisko 63,5 tys. osób.
❓ Jednak wszystkie powyższe liczby już od dawna budziły poważne wątpliwości. Przez ostatnie dekady urzędowe statystyki zmieniały się nieznacznie i ewidentnie nie odzwierciedlały gwałtownych procesów demograficznych, przede wszystkim masowej migracji do naszego miasta.
📳 Aby wreszcie dowiedzieć się, ile osób rzeczywiście mieszka, pracuje i porusza się po stolicy, Miasto Stołeczne Warszawa postanowiło sięgnąć do danych mobilnych. Badanie oparto na współpracy z siecią komórkową Orange i informacjach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczących okresu kwiecień-maj 2018 roku. Wyniki ogłoszone w biuletynie „Statystyka Warszawy” dają wreszcie realny obraz stołecznej demografii. Poniżej prezentujemy wybrane najważniejsze dane.
✅ Od poniedziałku do piątku przebywa w Warszawie
☀️ za dnia ok. 2,2–2,3 mln osób,
🌜 a nocą ok. 2,0–2,1 mln osób.
✅ W soboty i niedziele przebywa w Warszawie
☀️ za dnia ok. 1,78 mln osób,
🌜 a nocą ok. 1,8–1,9 mln osób.
✅ Na Ochocie w dni powszednie przebywa
☀️ 148 tys. osób za dnia,
🌜 a 99 tys. nocą.
✅ Na Ochocie w weekendy przebywa
☀️ 84 tys. osób za dnia,
🌜 a 87 tys. nocą.
✅ Najpopularniejszymi celami podróży międzydzielnicowych w dni powszednie są:
➡️ Śródmieście – przebywa tu o 220 tys. osób więcej za dnia niż nocą;
➡️ Wola – napływ 82 tys. osób (nowe zagłębie biurowe wokół metra);
➡️ Mokotów – napływ 67 tys. osób (Mordor Na Domaniewskiej);
➡️ Włochy – napływ 50 tys. osób (zapewne głównie na Lotnisko Chopina);
➡️ Ochota – napływ 49 tys. osób (być może wpływ Bramy Zachodniej).
😴 W pozostałych dzielnicach za dnia przebywa mniej osób niż nocą, czyli pełnią raczej funkcję „sypialni”. Dotyczy to szczególnie Bemowa, Bielan, Ursusa i Ursynowa, gdzie odnotowuje się największe różnice.
✅ W dni powszednie tylko z miejscowości leżących w promieniu ok. 80 km od Warszawy przybywa do stolicy blisko 340 tys. osób dziennie. W przeciwnym kierunku podróżuje w tym samym czasie nieco ponad 100 tys. osób. Najliczniej przybywają w tygodniu do stolicy mieszkańcy powiatów:
▪️ wołomińskiego – 70 tys.;
▪️ pruszkowskiego – 48,5 tys.;
▪️ piaseczyńskiego – 46,5 tys.;
▪️ warszawskiego zachodniego – 35 tys.;
▪️ mińskiego – 31 tys.;
▪️ legionowskiego – 29 tys.;
▪️ otwockiego – 26 tys.;
▪️ grodziskiego – 12,5 tys.;
▪️ nowodworskiego – 10 tys.
✅ W weekendy prawie 200 tys. osób opuszcza Warszawę, najczęściej wyjeżdżając do miejscowości położonych w województwach:
▪️ mazowieckim – 139 tys. osób;
▪️ lubelskim – 11 tys. osób;
▪️ łódzkim – 10,5 tys. osób;
▪️ podlaskim – 5 tys. osób.
Wyniki badań potwierdzają więc to, co dotąd tylko podejrzewano: w Warszawie stale zamieszkuje kilkaset tysięcy ludzi więcej niż podają oficjalne statystyki. Dane dotyczące mobilności są zaś zbieżne z informacjami o ok. 500 tys. pojazdów wjeżdżających codziennie do stolicy, które podawałZarząd Dróg Miejskich Warszawa.