Pisaliśmy niedawno o obowiązujących warunkach zabudowy dla wieżowca firmy Ghelamco na „serku” ochockim, w widłach Grójeckiej i Alej Jerozolimskich. Decyzja wydana w 2006 roku pozwala na wzniesienie 36-kondygnacyjnego budynku o wysokości 130 metrów i łącznej powierzchni 44.100 m2 – 39.500 m2 nad ziemią i 4600 m2 pod (więcej tu: bit.ly/serek-pl-zawiszy).
Przeciętnemu mieszkańcowi Ochoty trudno sobie wyobrazić, co dokładnie oznaczają te liczby. Nasz wzrok jest przyzwyczajony do kilkupiętrowych kamienic lub około 10-piętrowych bloków. Większe budowle trudno nim objąć. Z pomocą przychodzą jednak wizualizacje, opracowane na zlecenie miejskiego biura architektury. Dzisiaj prezentujemy grafiki pochodzące z tej analizy urbanistycznej, ukazujące wieżowiec – w pierwotnym i nadal obowiązującym wariancie inwestycji – na tle krajobrazu miasta.
Zwraca uwagę, że w tym przypadku widoki w tle odzwierciedlają stan faktyczny. Inaczej było w prezentowanej przez nas wczoraj nowej „rozrośniętej” wersji inwestorskiej wieżowca, któremu dodano dla towarzystwa dwa hipotetyczne wieżowce na terenach kolejowych. Zapewne po to, żeby mu nie było smutno stać tak samotnie…
Niestety potwierdzają się nasze obawy, że budynek przytłoczy najbliższą okolicę, zdominuje osie widokowe Grójeckiej i Koszykowej oraz będzie górować nad panoramą dzielnicy oglądaną nawet z odległych miejsc. A warto przypomnieć, że mówimy teraz o inwestycji ze 130-metrową dominantą. Tymczasem to nie wszystko – nowsze plany dewelopera (niezatwierdzone na razie przez urzędników) przewidują budowlę o blisko 1/4 wyższą i dwukrotnie pojemniejszą (informowaliśmy o tym tu: http://ochocianie.pl/nowe-informacje-o-serku-ochockim-dwie-inwestycje-zamiast-jednej/