//Zielona ściana

Zielona ściana

Na początek trochę historii. Mieszkańcy od dawna zabiegali o nasadzenia zielonej ściany z cisów wzdłuż ul. Wawelskiej – trasy szybkiego ruchu, która degraduje przestrzeń Ochoty, generuje zanieczyszczenie powietrza i hałas. W 2015 r. burmistrz dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz ogłosiła konsultacje społeczne pt. „Zielona ściana wzdłuż Wawelskiej” (więcej o konsultacjach: https://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/zielona-sciana-wzdluz-ulicy-wawelskiej).
Raport z konsultacji stał się podstawą do koncepcji zielonej ściany, którą opracowała Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW. W 2016/2017 na zlecenie m.st. Warszawy wykonano projekt budowlany i wykonawczy „Zielona ściana – ul. Wawelska”. Zgodnie z pierwotnym założeniem, podnoszonym w trakcie konsultacji, nasadzenia mają objąć północną pierzeję ul. Wawelskiej, na odcinku od al. Niepodległości do ul. Grójeckiej. To powierzchnia 4,4 ha, która zostanie zagospodarowana pod zieleń.
Zgodnie z projektem budowlanym i wykonawczym inwestycja w dużej mierze polega na wprowadzeniu różnych form zieleni, częściowej wymianie gleby, zainstalowaniu w podłożu automatycznego systemu nawadniającego na całym pasie „zielonej ściany”, a także wygrodzeniu zielonej ściany od strony jezdni na okres zimy, co ma chronić glebę przed zasoleniem. Zaprojektowano modułowe żywopłoty grabowe i zimozielone cisowe formowane w różnych wysokościach, najwyższe mają 200 cm. To żywe, zielone parawany w formie żywopłotu, na stelażu stalowym w formie graniastosłupa, które były formowane, co daje efekt natychmiastowy zielonej ściany.

Ponadto zaplanowano niskie żywopłoty ze śnieguliczki białej i różowej. Projekt zakłada usunięcie powierzchni trawiastych na rzecz roślinności zadarniającej, składającej się między innymi z nasadzeń kwitnącej róży okrywowej (Rosa Marathon oraz Rosa Short Track), tawulca (byliny o białych pierzastych liściach), bodziszka czerwonego, irysa bródkowego, paproci. Będą także sadzone zimozielone pnącza – bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz bluszcz irlandzki (Hedera hibernica). Grupowo w zachodniej części zielonej ściany zostaną zasadzone rośliny cebulowe – kwitnąca na niebiesko cebulica syberyjska. Wymieniona będzie tylko część roślin, które stworzą ostatecznie zieloną ścianę, nasadzeń będzie więcej.
W trakcie przygotowania terenu do nasadzeń zielonej ściany będzie konieczna wycinka niektórych drzew i krzewów, które są w bardzo złym stanie lub będą kolidowały z inwestycją. Planowane jest także przesadzenie niektórych krzewów.
Koszt całej inwestycji to 7,5 mln złotych. Obecnie prezydent Michał Olszewski i Rada Miasta mają zadecydować o przyznaniu środków na ten cel.

Opis projektu: WAW_PB_PZT_OPIS

Projekt budowlany aktualny cz. 1: WAW_PB_PZT_101

Projekt budowlany aktualny cz. 2: WAW_PB_PZT_100

Koncepcja cz.1:koncepcja projektu part 1

Koncepcja cz.2: koncepcja projektu part 2

Projekt wykonawczy: PROJEKT WYKONAWCZY

Projekt budowlany: PROJEKT BUDOWLANY

Poprawiony projekt w okolicy ulicy Prezydenckiej: mapa_Zielona-ściana_ul.Prezydencka