//Koniec dzikiego Park&Ride w pasażu Braci Łopieńskich

Koniec dzikiego Park&Ride w pasażu Braci Łopieńskich

Jedna z większych patologii parkingowych w naszej dzielnicy została właśnie zlikwidowana. Teoretycznie piesza przestrzeń pasażu Braci Łopieńskich (pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Nowogrodzką) była przez lata zajmowana przez samochody osób dojeżdżających do centrum Warszawy. Jako że postój tu był nielegalny i nieobjęty strefą płatnego parkowania, chętnie korzystali z tego przyjezdni (okoliczni mieszkańcy mają obok własny parking oraz ogólnodostępne miejsca na Nowogrodzkiej i przy Alejach).

Auta wjeżdżały na pasaż przez wjazdy do bram budynków w Alejach Jerozolimskich, manewrując wśród przechodniów na chodniku. W rezultacie posadzka pasażu została całkowicie zniszczona i składa się teraz z połamanych, pokrzywionych, klawiszujących płyt. Efekty parkowania na nawierzchni do tego nieprzeznaczonej widać na załączonych zdjęciach. Niedawno Zarząd Dróg Miejskich Warszawa wyremontował trotuar w Alejach, groziła mu jednak rychła dewastacja, gdyby proceder nie został uniemożliwiony.

Do likwidacji dzikiego Park&Ride przyczyniła się inicjatywa lokalnej społeczności, którą aktywnie wsparł Polski Instytut Ekonomiczny, mający od niedawna siedzibę na rogu pasażu i Alej. Zmiany poparły władze Ochota – dzielnica m.st. Warszawy i zarządzający terenem ZGN. Pierwszym etapem było zabezpieczenie pieszego pasażu Braci Łopieńskich przed rozjeżdżaniem. Kolejnym krokiem powinna być rewitalizacja tej zaniedbanej przestrzeni. Projekt jej zazielenienia można będzie poprzeć już za kilka miesięcy w głosowaniu na Budżet Obywatelski Dzielnicy Ochota na 2021 rok.

Projekt do BO „Pasaż Braci Łopieńskich cały w kwiatach”: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/21765