//Mapa lokali użytkowych – zobacz co, gdzie i za ile wynajmuje dzielnica

Mapa lokali użytkowych – zobacz co, gdzie i za ile wynajmuje dzielnica


Ponad 2 lata temu ujawniliśmy aferę ukazującą, jak władze dzielnicy sprzedawały bez przetargu lokale użytkowe za 1/3 wartości rynkowej, a także przyzwalały na niezgodny z prawem podnajem lokali. Kontrola Urzędu Miasta wykazała, że „wskazane nieprawidłowości skutkowały nieosiągnięciem przez m.st. Warszawę dochodów w kwocie co najmniej 2 500 000 zł” (więcej: bit.ly/raport-lokalowa). Proceder udało się na szczęście zatrzymać, a po naszych staraniach Rada Warszawy wprowadziła zmiany, które na trwałe uniemożliwiły tego typu nieprawidłowości (bit.ly/rw-lokalowa). Uznajemy to za jeden z naszych największych sukcesów – jako podatnicy miejscy zostaliśmy uchronieni przed dalszymi potencjalnymi milionowymi stratami w różnych dzielnicach.

Niestety, odpowiedzialny za nadzór w tym czasie nad Wydziałem Zasobów Lokalowych wiceburmistrz Krzysztof Kruk (wtedy SLD, obecnie Ochocka Wspólnota Samorządowa) nie poniósł żadnych konsekwencji i dalej pełni powierzone mu funkcje.

Uznaliśmy, że w tej sytuacji niezbędna jest rzetelna kontrola społeczna, która pozwoli na zbadanie, jak władze dzielnicy zarządzają dalej zasobem, którym dysponują. Dlatego też przygotowaliśmy mapę lokali, która pozwala łatwo zbadać co, gdzie i za ile wynajmuje dzielnica. To ponad 500 punktów wartych w sumie co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Zachęcamy do przyjrzenia się, jak wygląda wasza okolica. Mapa zawiera dane z czerwca tego roku i będzie systematycznie aktualizowana. Wszystkie dane uzyskaliśmy w ramach dostępu do informacji publicznej (przy przekazaniu nam ich zaznaczono, że powyższe zestawienia mają charakter wyłącznie poglądowy). Imiona i nazwiska najemców zostały zanonimizowane.

Dziękujemy serdecznie Marcinowi Kawce za przygotowanie mapy od strony informatycznej.

Dostęp do mapy w większym wymiarze: http://ochocianie.pl/nieruchomosci