//Nowy pomnik na Placu Narutowicza?

Nowy pomnik na Placu Narutowicza?

Radni miasta przyjęli stanowisko w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Gabriela Narutowicza na placu jego imienia na Ochocie

Obecne popiersie zostałoby przeniesione pod Zachętę, a odsłonięcie obu pomników miałoby nastąpić w 2022 roku, czyli w setną rocznicę zamachu na prezydenta. Wcześniej sam plac ma zostać przebudowany.

„W 2022 r. minie setna rocznica wyboru Gabriela Narutowicza na prezydenta Polski i setna rocznica jego morderstwa. To okazja, by na placu Narutowicza stanął pomnik z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej że ma to być rok finalizowania modernizacji pl. Narutowicza – mówił na czwartkowej sesji rady Warszawy radny PO Piotr Żbikowski. Na placu od 2002 r. stoi popiersie Narutowicza, ale według radnego Żbikowskiego pomnik powinien być bardziej okazały, zaś samo popiersie powinno zostać przeniesione w okolice galerii Zachęta, czyli tam, gdzie Narutowicz został zastrzelony. […]

Uchwała o pomniku dla Gabriela Narutowicza przeszła głosami radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Moniki Jaruzelskiej (SLD). Radni PiS wstrzymali się od głosu.

Na wniosek radnych PiS uchwałę rozszerzono za to o stanowisko, by rok 2022 był obchodzony w Warszawie jako rok Gabriela Narutowicza.”

Więcej: http://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,24525786,piekne-slowa…
(Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl)