//PiS przejmuje władzę na Ochocie

PiS przejmuje władzę na Ochocie

Razem z ekipą Grzegorza Wysockiego i byłymi działaczami SLD.Wczoraj odbyło się głosowanie na nowego przewodniczącego rady.

Wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone, ale wybór wydaje się przesądzony. Nowym przewodniczącym zostanie najpewniej radny Krzysztof Wojciechowski z warszawski PiS. To efekt porozumienia jego ugrupowania z kilkoma środowiskami, które tworzą obecnie klub Zawsze z Ochotą. Kim są radni ZzO?

1️⃣ Część to dawni działacze SLD: Dorota Stegienka i Krzysztof Kruk. Opuścili oni szeregi swojej macierzystej partii po ujawnieniu przez nas afery lokalowej w 2016 roku. Jej głównym „bohaterem” był właśnie ówczesny wiceburmistrz Kruk (więcej: bit.ly/afera-lok).

2️⃣ ZzO tworzą też byli aktywiści OWS (Ochocka Wspólnota Samorządowa): Barbara Laszczkowska i Cezary Król. Faktycznym przywódcą tej frakcji jest jednak Grzegorz Wysocki. To również były wiceburmistrz naszej dzielnicy z zeszłej kadencji, który w 2018 roku nie został wybrany przez mieszkańców do rady Ochoty. Jest znany z lokalnych gazetek, które redaguje w kilku dzielnicach (m.in. „Informator Ochoty i Włoch”), i sympatii do nacjonalizmu – np. regularnie chodzi na Marsz Niepodległości, utożsamiając się z hasłem „Polska dla Polaków. Polacy dla Polski” (więcej: bit.ly/gw-o-gw). Z tej grupki swego rodzaju „gwiazdą” Internetu jest także radny Król, który jako Warszawski cierp zasłynął m.in. atakiem na innego przewoźnika taxi (więcej: bit.ly/w-cierp).

3️⃣ W klubie ZzO są też dwie radne, które zostały wybrane z list Platforma Obywatelska Warszawa Ochota, ale w trakcie trwającej kadencji zmieniły barwy, opuszczając swoją partię: Cecylia Barbara Aleksandrowicz i Anna Alicja Chojnacka. To dzięki ich wolcie Zawsze z Ochotą uzyskało zdolność do rządzenia dzielnicą wspólnie z PiS (oba kluby mają po 6 głosów w 23-osobowej radzie).

Z kolei ochocka reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości, oprócz wspomnianego Wojciechowskiego, to – zasiadający w radzie dzielnicy już od wielu kadencji – przewodniczący klubu Łukasz Kwaśniewski i minister Jan Kasprzyk (szef Urzędu ds. Kombatantów), a także troje nowych radnych: Agata Nowacka, Seweryn Portas i Małgorzata Żuk.

Wkrótce mają zostać oficjalnie ogłoszone wyniki wyborów nowego przewodniczącego ochockiej rady. Następnie należy się spodziewać odwołania obecnego zarządu dzielnicy, który tworzą burmistrz Katarzyna Łęgiewicz, wiceburmistrz Ewa Kacprzak-Szymańska i nasza wiceburmistrz Maria Środoń. Wreszcie, nowa koalicja rządząca ZzO-PiS wybierze swój zarząd, co prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym miesiącu.