//Zielona Ściana powstanie już tej jesieni!

Zielona Ściana powstanie już tej jesieni!

Minęły ponad cztery lata, odkąd mieszkanka Ochoty Felsz-Puslowska Monika wystąpiła z pomysłem urządzenia zimozielonej bariery z cisów wzdłuż zaniedbanego chodnika i pasa zieleni po północnej stronie ul. Wawelskiej. Miejski Zarząd Zieleni (Zieleń Warszawska) rozpoczął właśnie realizację projektu. Na razie trwają prace przygotowawcze. Ślepy odcinek ul. Łęczyckiej wraz z chodnikiem przy VII LO im. Juliusza Słowackiego zostały zagrodzone, będzie tam zaplecze budowy. A w rejonie ulic Krzywickiego i Solariego zabezpieczono drzewa przeznaczone do adaptacji.

Liczymy na to, że roboty przebiegną sprawnie i jeszcze w tym roku uciążliwa arteria, jaką jest Trasa Łazienkowska, szkodząca mieszkańcom Ochoty hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, zostanie odgrodzona od kwartałów zabudowy mieszkaniowej. Zielona Ściana będzie sięgać od alei Niepodległości do ul. Grójeckiej. Ma ona poprawić wizualnie przestrzeń dzielnicy, polepszyć jej odbiór przez ludzi i tym samym wpłynąć pozytywnie na ich samopoczucie. Ponowne zazielenienie Wawelskiej jest potrzebne tym pilniej, że obecnie wiele drzew przy tej ulicy usycha z powodu złych warunków wegetacji (mała ilość wód opadowych, szkodliwe oddziaływanie soli z jezdni itp.).

Natomiast nie ma wątpliwości, że Zielona Ściana ani nie zatrzyma emisji szkodliwych pyłów i gazów, ani nie zapobiegnie przekroczeniom norm hałasu. Aby to osiągnąć, potrzeba gruntownych zmian w przebiegu obwodnicy śródmiejskiej, która obecnie wtłacza ruch tranzytowy na lokalne uliczki Starej Ochoty, oraz docelowego rozwiązania problemu ul. Wawelskiej.

Przypomnijmy, że nasza działaczka Justyna Glusman, kandydująca obecnie na prezydenta miasta z ramienia współtworzonej przez nas koalicji #RuchyMiejskie, już od wielu lat występuje z postulatem: Chcemy ul. Wawelskiej w tunelu. Współorganizowała m.in. konferencję naukową w Centrum Nowych Technologi UW w marcu 2016 roku, podczas której badacze i inżynierowie dowiedli, że pomysł ten jest sensowny i możliwy do realizacji. Niedawno Glusman zaprezentowała nową odsłonę projektu pod nazwą #ZielonaOś. Mamy nadzieję, że zbliżające się wybory samorządowe umożliwią wreszcie podjęcie konkretnych działań w tej sprawie. #PrzewietrzmyWarszawę

Projekty Zielonej Ściany można obejrzeć na stronie www.ochocianie.pl/inwestycje/zielona-sciana.