//Zwycięska koncepcja odnowionej Skry – dobre uzupełnienie planowanych zmian na całym Polu Mokotowskim

Zwycięska koncepcja odnowionej Skry – dobre uzupełnienie planowanych zmian na całym Polu Mokotowskim

W gorącym przedwyborczym tygodniu ogłoszone zostały wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję modernizacji terenu Skry. We wtorek, już w spokojniejszej atmosferze, odbyła się ciekawa dyskusja, w której omówiono zgłoszone prace i podsumowano konkurs.

Autorzy (Aleksander Wadas z Gdańska oraz Weronika Marek i Anna Odulińska z Warszawy) planują zapewnienie właściwych warunków treningu i rozgrywania zawodów lekkoatletom i rugbystom. Jednocześnie część terenu bliższa ul. Rokitnickiej ma być przeznaczona m.in. na wielofunkcyjne boiska do uprawiania gier zespołowych, zespół odkrytych basenów oraz ścieżkę joggingową, wykorzystującą pagórkowate ukształtowanie powierzchni. Na nowej Skrze nie zabraknie też miejsca do zabaw dla dzieci. Jako jedna z największych atrakcji zapowiada się naturalizowany staw, umieszczony na osi stadionu. Latem będzie on miejscem wytchnienia od upałów, a zimą jego północna część ma zmieniać się w lodowisko.

Cieszymy się, że zwycięski zespół przedstawił wizję, która doskonale wpisuje się w planowane zmiany na terenie Pola Mokotowskiego. Autorzy zakładają harmonijne połączenie terenu klubu z resztą parku, którego funkcjonalna powierzchnia dzięki temu znacznie się zwiększy. Koncepcja spełnia również postulaty, wysunięte przez nas m.in. w programie wyborczym, aby Skra służyła zarówno zawodnikom uprawiającym sport profesjonalnie, jak też amatorom rekreacji.

Walory krajobrazowe i rozmaitość możliwych form aktywności na pewno spowodują wzrost atrakcyjności Pola Mokotowskiego dla mieszkańców. Z satysfakcją przyjęliśmy też pozytywną opinię środowiska warszawskich przyrodników odnośnie do tego projektu (przewiduje on wiele nasadzeń alejowych, które będą korytarzami ekologicznymi dla lokalnej fauny). Wreszcie, doceniamy, że nagrodzona praca postuluje ułatwienie dostępu do Skry – i tym samym do całego parku – zarówno od strony Kolonii Lubeckiego, jak i kampusu UW.

Nagrodzoną koncepcję można obejrzeć tu (241 MB, pdf): https://pliki.um.warszawa.pl/in…/s/M4aEpjwLrgqLDm4/download…