Razem z koleżankami ze szkoły Wandy Szachtmajerowej na Białobrzeskiej
Ojciec Chotomskiej wspólnie z braćmi miał firmę przewozową, która posiadała stajnie i magazyny na obszernej posesji pod adresem Kopińska 18. Ich wóz widać na zdjęciu barykady przy Winnickiej z września 1939 (w komentarzu poniżej). Przed wojną Chotomska zaczęła uczęszczać do pobliskiej szkoły żeńskiej Wandy z Posseltów Szachtmajerowej przy Białobrzeskiej (obecnie Zespół Szkół Specjalnych nr 109), a w czasie wojny przeprowadziła się do leżącej w pobliżu zarówno szkoły, jak i magazynów firmy ojca – kamienicy między Radomską, Białobrzeską a Kopińską.
W czasie Powstania w budynku szkoły Szachtmajerowej mieścił się szpital powstańczy, w którym pomagała 15-letnia Wanda Chotomska. Później wraz z rodziną przeszła przez Zieleniak i obóz w Pruszkowie. Po wojnie jej ojciec odbudował spalone przez Niemców budynki przy Kopińskiej 18. Wkrótce jednak nieruchomość znacjonalizowano, a budynki następnie rozebrano. Na tyłach posesji zbudowano później Halę Kopińską, a tam, gdzie mieściły się zabudowania, biegnie dziś ulica Grzymały-Sokołowskiego i rozciąga się placyk przed halą.
Więcej o ochockich losach Wandy Chotomskiej pisze Jerzy S. Majewski w artykule, na podstawie którego powstał niniejszy post: bit.ly/gw-chotomska.
Fot. z albumu Wandy Chotomskiej za miastarytm.pl.