//ZDM ogłosił nowe zasady parkowania w SPPN

ZDM ogłosił nowe zasady parkowania w SPPN

Miejsca „tylko dla mieszkańców” będą dostępne w obu rodzajach abonamentów – to efekt także interwencji naszych radnych.

15 listopada na Ochocie zaczyna obowiązywać Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na wszystkich drogach publicznych. Mieszkańcy mogą już wybrać jeden z dwóch rodzajów abonamentów ZDM. Pierwotnie ZDM planował, by tzw. „miejsca tylko dla mieszkańców” obowiązywały tylko w abonamencie obszarowym, tym za 600 zł. Przez to mieszkańcy wybierający abonament rejonowy za 30 zł traciliby w okolicy swojego miejsca zamieszkania dostęp nawet do 40-50% miejsc, co budziło największe kontrowersje. W tej sprawie interpelację złożyli nasi radni, Łukasz Gawryś i Aleksander Kopiński (więcej: bit.ly/int-b35-fb). Między innymi ich interwencja przyniosła skutek – ZDM zmienił zdanie. Miejsca tylko dla mieszkańców będą dostępne dla każdego mieszkańca w zasięgu wybranego abonamentu.

Abonament mieszkańca może dostać każda osoba zameldowana w Strefie i posiadająca samochód (jeden abonament na osobę, dotyczy konkretnego pojazdu). Czym się różnią oba rodzaje abonamentu mieszkańca i jak go można uzyskać?

1⃣ Abonament rejonowy:

▪ Kosztuje 30 zł rocznie.

▪ REJON obowiązywania abonamentu to 150 m od miejsca zameldowania plus 100 m od praktycznie każdego z parkometrów znajdujących się w tym rejonie (czyli max 250 m od miejsca zameldowania).

▪ Pozwala parkować na ODCINKACH ulic „tylko dla mieszkańców” ze znakiem B-35 (wystarczy, że tylko fragment odcinka znajduje się w rejonie). Nie zwalnia to z przestrzegania przepisów Prawa o ruchu drogowym (czyli zachowanie 1,5 m dla pieszych, nieparkowanie w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych).

▪ Pozwala parkować w STREFACH ulic „tylko dla mieszkańców” ze znakiem B-39 (jeżeli nasze miejsce zameldowania znajduje się w tej strefie), przy zachowaniu przepisów PoRD. Takie strefy na Ochocie będą: na Kolonii Lubeckiego, Staszica i na Rakowcu w okolicach Gorlickiej.

➡ Mapa parkometrów, odcinków ulic i stref tylko dla mieszkańców: bit.ly/zdm-mapa-rejon

2⃣ Abonament obszarowy

▪ Kosztuje 600 zł rocznie (płatne także w ratach półrocznych).

▪ Pozwala parkować na 1 z 8 OBSZARÓW, na które podzielono naszą dzielnicę – na wszystkich miejscach wyznaczonych, odcinkach ulic B-35 i strefach B-39.

➡ Mapa obszarów w grafice w poście, a szczegółowo tutaj: bit.ly/zdm-mapa-obszar (granice obszarów widać też na poprzedniej mapie)

❓ Jak dostać abonament?

▪ Najlepiej złożyć wniosek mailem, na adres [email protected]. Odpowiedź dostajemy także mailem. Nie trzeba odbierać fizycznego dokumentu, ponieważ uprawnienia ZDM sprawdza na podstawie porównania z elektroniczną bazą (a nie papierka za szybą).

▪ Jeśli ktoś chce jednak sprawę załatwić osobiście, może to zrobić w Punktach Obsługi Pasażera ZTM w całej Warszawie, a na Ochocie także w jednej z trzech siedzib Urzędu Dzielnicy: Grójecka 17A, Białobrzeska 26, Pawińskiego 30 (pon. i pt. 9-20, wt.-czw. i sob. 9-16. Wtedy jednak trzeba będzie przedstawić dodatkowe dokumenty (inaczej niż w wypadku maila) i ewentualnie poczekać w kolejce.

▪ W ramach abonamentu dostaniemy informację, na których miejscach B-35 i w których strefach B-39 możemy parkować (nie trzeba w tej sprawie składać odrębnego wniosku).

➡ Więcej o obu rodzajach abonamentu mieszkańca i złożeniu wniosku: bit.ly/zdm-abo

❗ SPPN i abonament ZDM obowiązują tylko na drogach publicznych. Na terenach wewnętrznych dzielnicy są wprowadzane strefy mieszkańca i identyfikatory ZGN, które opisaliśmy tutaj:

➡bit.ly/zgn-ident