//Garaż podziemny kosztem boiska szkolnego – w zagłębiu parkingowym? Przyjdź i powiedz w telewizji, co o tym myślisz!

Garaż podziemny kosztem boiska szkolnego – w zagłębiu parkingowym? Przyjdź i powiedz w telewizji, co o tym myślisz!

Kwartał Spiska–Aleje Jerozolimskie–Grójecka to prawdziwe zagłębie parkingowe. Budowa garażu podziemnego na terenie, gdzie boisko ma Szkoła Podstawowa nr 97, będzie jak wożenie drewna do lasu.

Chcesz zabrać głos nt. inwestycji z publicznych środków, którą forsują władze miasta? Przyjdź jutro, w sobotę, 19 maja, o godz. 14:45 pod bramę Szkoła Podstawowa Nr 97 w Warszawie przy ul. Spiskiej. Będą z nami dziennikarze tvp.info, realizujący program interwencyjny „To jest temat”.

Władze miasta chcą zniszczyć zmodernizowane kilka lat temu boisko szkolne i na jego miejscu – kosztem 40 mln zł – zbudować garaż podziemny na ok. 400 miejsc postojowych (100 tys. zł za miejsce!). Inwestycja oznacza pozbawienie uczniów boiska na dwa lata, dezorganizację życia dla okolicznych mieszkańców na ten sam okres i dalszy odpływ dzieci z rejonu do innych szkół. Po zbudowaniu garażu wyrzutnie spalin, zlokalizowane przy podziemnych klatkach schodowych, będą zanieczyszczać powietrze na odtworzonym boisku. A lokalna społeczność nic nie zyska, bo mało kogo będzie stać na wykupienie kosztownego postoju.

Tymczasem dużo lepszy efekt można uzyskać niemal bezkosztowo – nie przedłużając umów z dzierżawcami okolicznych działek (umowy wygasają akurat z końcem tego roku) i włączając je do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Dzięki temu mieszkańcy tego rejonu Ochoty mogliby korzystać z miejsc postojowych w cenie abonamentu SPPN, czyli za 30 zł rocznie (ewentualnie mogliby na odzyskanych terenach zorganizować niekomercyjne parkingi społeczne). Interpelację w tej sprawie złożył nasz radny Łukasz Gawryś.

W najbliższym sąsiedztwie na gruntach miejskich działają trzy prywatne płatne parkingi (numeracja zgodna z załączonym fragmentem fotoplanu Warszawy), łącznie oferujące ok. 500 miejsc postojowych:

1 – Parking wzdłuż Alej Jerozolimskich, z wjazdem przy wylocie Spiskiej. Abonament: od 300 zł/mies. (i drożej, zależnie od wielkości auta). Brak wolnych miejsc na stałe i długa kolejka, możliwość doraźnego postoju dobowego za 20-25 zł/24h.

2 – Parking „Trójkąt” Millennium Plaza, czyli wieżowca popularnie zwanego „Toi Toi”, na narożniku Al. Jerozolimskie–pl. Zawiszy–Grójecka, z wjazdem od Grójeckiej. Abonament: 90 euro/mies., czyli ok. 380 zł/mies. Miejsca wolne do wynajęcia od ręki.

3 – Parking przy Grójeckiej, z wjazdem obok domu pod nr. 18/20. Abonament: 280 zł/mies. Miejsca wolne do wynajęcia od ręki.

Jak widać na zdjęciach, te komercyjne parkingi po fajrancie świecą pustkami. Służą bowiem głównie pracownikom okolicznych biurowców, dojeżdżającym na Ochotę do pracy. Niestety my, ochocianie, nie mamy z tych miejskich gruntów żadnego pożytku.