//Ochota w cieniu 130-metrowego wieżowca?

Ochota w cieniu 130-metrowego wieżowca?

Tuż przed gwiazdką mieszkańców Ochoty zaskoczyło pojawienie się ogrodzenia na „serku” nieopodal pl. Zawiszy, które reklamuje nową inwestycję. Jak czytamy na stronie firmy Ghelamco, „Wyróżniający się unikatowymi walorami architektonicznymi wysoki budynek Sobieski Tower obejmie ok. 55.000 m2 powierzchni biurowej” (http://www.ghelamco.com/…/project-…/39/1/sobieski-tower.html). I to koniec oficjalnych informacji.

O pomysłach deweloperów na to miejsce słyszeliśmy wiele razy, ale w ostatnich latach było o tym cicho. Tymczasem na początku grudnia ruszył proces tworzenia planu miejscowego rejonu pl. Zawiszy, do środy trwa etap składania wniosków. Uczestnicy konsultacji wypowiadają się na ogół za przebiciem brakującej jezdni Alej Jerozolimskich do pl. Zawiszy, większą ilością zieleni w okolicy pozbawionej własnego parku oraz ograniczeniem zabudowy na pustych działkach do wysokości i gabarytu sąsiednich domów. Czy w tej ostatniej kwestii czeka nas niemiłe zaskoczenie?

Dotarliśmy do decyzji o warunkach zabudowy w tym miejscu, wydanej w lipcu 2006 roku. Podkreślamy, że – zgodnie z informacjami udzielonymi przez miejskie biuro architektury – jest to jedyna obowiązująca nieodmowna decyzja w tej sprawie. Czego się z niej dowiadujemy?

✅ Nowy budynek może mieć do 36 kondygnacji i liczyć 130 metrów wysokości.
✅ Całkowita powierzchnia nadziemna biurowa i handlowo-usługowa ma mieć 39.500 m2, a podziemna 4600 m2.
✅ Inwestor ma zapewnić co najmniej 400 miejsc postojowych na swoim terenie.
✅ Budynek wraz z dojazdami dla dostawców i parkingami musi zmieścić się w całości poza pasem drogowym zarówno Grójeckiej (czyli w praktyce za obecnym płotem), jak i Alej Jerozolimskich (łącznie z rezerwą pod ich drugą jednię).

Co dokładnie to oznacza?
➕ Nowa inwestycja nie zablokuje wyprostowania Alej Jerozolimskich i przebudowy pl. Zawiszy oraz rozważanego „odgięcia” ul. Grójeckiej na północ – te tereny znajdują się poza jej granicami.
➖ 130-metrowy wieżowiec zdominuje oś widokową ulic Grójeckiej i Koszykowej, w których przestaną górować zabytki symbolizujące Ochotę: dzwonnica kościoła św. Jakuba i wieża ciśnień na Filtrach.
❓ Budynek przedstawiony na wizualizacji dewelopera nie mógłby się zmieścić w granicach zabudowy przewidzianych decyzją (obszar ten zaznaczyliśmy na mapie kolorem czerwonym).
❓ Wiemy też, że inwestor wystąpił o nowe warunki zabudowy, ale postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone na jego wniosek 26 listopada ub.r.

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni temu, aby w miejscu, które – i historycznie, i współcześnie – stanowi wrota Ochoty, wzniesiono budynek, który przytłoczy najbliższą okolicę i będzie górować nad panoramą dzielnicy oglądaną nawet z najodleglejszych jej rejonów. Niestety jest to skutek długoletnich zaniedbań polityki przestrzennej, przez które podobne inwestycje powstają bez szerszego planu, na podstawie samych decyzji o warunkach zabudowy (tzw. wuzetek). Inaczej niż plany miejscowe, są one ustalane bez wpływu mieszkańców: inwestor składa wniosek, a urzędnik go akceptuje (lub odmawia, a potem tej odmowy broni w sądzie).

Co można w tej sprawie zrobić? Złożyć wniosek do mającego powstać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu pl. Zawiszy – o ograniczenie nowej zabudowy w całym rejonie do wysokości i gabarytów odpowiadających istniejącym budynkom bezpośrednio sąsiadującym z obszarem nowej inwestycji. Konsultacje społeczne kończą się w najbliższą środę, 9 stycznia (tu więcej informacji: http://architektura.um.warszawa.pl/…/jaki-plan-miejscowy-dl…). Zrobimy to jako Stowarzyszenie Ochocianie. Liczymy także na poparcie Zarządu Dzielnicy Ochota i radnych z Komisji Polityki Przestrzennej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, która zbiera się jutro o 16:30 w ratuszu dzielnicy. Na posiedzenie zapraszamy również mieszkańców, chcących wyrazić swoje zdanie o inwestycji.