//Czy policja odblokuje ścieżki rowerowe na Polu Mokotowskim?

Czy policja odblokuje ścieżki rowerowe na Polu Mokotowskim?

Po ogłoszeniu stanu epidemii zamknięte zostały miejskie tereny zieleni: parki, skwery, bulwary itd. Chodziło o ograniczenie kontaktów społecznych i tym samym rozprzestrzeniania się koronawirusa (#zostańwdomu). Przy okazji wylano jednak dziecko z kąpielą, blokując wiele tras ważnych dla komunikacji rowerowej, m.in. szlak nadwiślański, a na Ochocie – ścieżki na Polu Mokotowskim.

Tymczasem służą one nie tylko rekreacji, lecz przede wszystkim umożliwiają codzienne podróże tym, którzy muszą się poruszać także podczas „narodowej kwarantanny”. Ścieżki przecinające Pole Mokotowskie łączą Ochotę, Wolę i dalsze dzielnice ze Śródmieściem (trasa wschód-zachód między ul. Banacha i Batorego). Umożliwiają też dojazd na Mokotów, szczególnie na Mordor Na Domaniewskiej (trasa północ-południe od kładki nad Wawelską przez ul. Ondraszka do Wołoskiej).

Zamknięcie terenów zieleni przecięło niestety szlaki rowerzystom, znacznie utrudniając docieranie do celów koniecznych podróży. Uważamy, że to błąd, bo przecież rower jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Cyklistom podczas jazdy praktycznie nie grozi zarażenie, inaczej niż np. pasażerom komunikacji zbiorowej, narażającym się wskutek znacznie bliższych kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego powinno się teraz raczej ułatwiać niż utrudniać poruszanie rowerzystom.

Rowerowy Poznań informuje, że w stolicy Wielkopolski władze miasta i policja doszły do konsensusu, dzięki czemu rowerzyści mogą przemieszczać się trasami na bulwarach nad Wartą oraz ścieżkami, które przecinający parki, skwery i inne zamknięte obecnie tereny zieleni. Nasz radny Aleksander Kopiński wystąpił o kompromisowe rozwiązanie odnośnie do dróg dla rowerów na Polu Mokotowskim.

Apelujemy, by Komenda Stołeczna Policji nie karała rowerzystów mandatami za przejazd przez park (oczywiście bez zbędnego zatrzymywania się). Obecnie są zmuszeni omijać rozległy teren po nieprzyjaznych dla nich jezdniami, pozbawionych wydzielonej infrastruktury. Może być to niebezpieczne, jako że wobec spadku ruchu na stołecznych ulicach wielu kierowców jeździ teraz znacznie szybciej niż zezwalają przepisy. Przejazd przez Pole Mokotowskie pozwoliłby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń kolizjami i wypadkami.

Interpelacja: https://bip.warszawa.pl/…/8AD96ED9-46EE-4DEF-A587-028A8002E…