//DROGA DLA ROWERÓW PRZY POMNIKU LOTNIKA – chcemy więcej przestrzeni dla pieszych

DROGA DLA ROWERÓW PRZY POMNIKU LOTNIKA – chcemy więcej przestrzeni dla pieszych


W ubiegłym tygodniu na nasz wniosek odbyła się wizja lokalna z udziałem mieszkańców, naszej radnej Monika Mossakowska Biało i przedstawicieli Zarząd Dróg Miejskich Warszawa. Dotyczyła ona nowo wybudowanych przejazdów rowerowych przy pomniku Lotnika. Mieszkańcy zwrócili uwagę na uszczuplenie przestrzeni dla pieszych w tym rejonie, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo.

Jest to wyraźnie odczuwalne na placyku przy kiosku Ruchu, a także na przejściu dla pieszych przez ul. Wawelską. W obu miejscach zmniejszono przestrzeń dla pieszych na rzecz przejazdu rowerowego. Zastrzeżenia mieszkańców budzi także przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przy ul. Żwirki i Wigury przy Skrze. W wąskim gardle chodnika muszą tam pomieścić się teraz rowerzyści jadący w dwóch kierunkach, a także piesi. ZDM przyjął uwagi, ale pracownicy są przekonani, że natężenie ruchu rowerowego w tym rejonie będzie niewielkie. Czas pokaże, jak sprawdzają się wdrażane rozwiązania dla ruchu rowerowego i pieszego.

My tymczasem od miesięcy apelujemy do ZDM iZarząd Transportu Miejskiego w Warszawie o powiększenie przestrzeni dla pieszych w rejonie tego skrzyżowania w związku z budową przejazdów rowerowych. Jest to możliwe poprzez przebudowę zatoki przystankowej Pomnik Lotnika 04 – autobusy zatrzymywałyby się na buspasie, chodnik zostałby powiększony, a przystanek odsunięty od zabudowy mieszkalnej (podobnie zatrzymują się autobusy na buspasie przy szpitalu onkologicznym). Po wizji ponowiliśmy ten postulat. Zawnioskowaliśmy także o poszerzenie przejścia dla pieszych przez ul. Wawelską, które zostało zwężone na rzecz przejazdu rowerowego. Ponadto zwróciliśmy uwagę ZDM na konieczność montażu słupków na drodze rowerowej dla wyjeżdżających z Uniwersyteckiej (na tyłach kiosku Ruchu). Uniemożliwi to manewrowanie samochodom na drodze dla rowerów.