//Upamiętnienie lokatorów i opiekunów bunkra „Krysia”

Upamiętnienie lokatorów i opiekunów bunkra „Krysia”

75 lat temu, 7 marca 1944 roku, w kryjówce przy ulicy Grójeckiej schwytano Emanuela Ringelbluma, twórcę i organizatora archiwum getta warszawskiego, oraz blisko 40 Żydów i Żydówek, ukrywających się wraz z nim.

Na poniższej mapie przedstawiona jest prawdopodobna (!) lokalizacja bunkra, nazywanego „Krysia”, gdzie Ringelblum z rodziną ukrywał się od lutego 1943 roku (z paromiesięczną przerwą). Właściciele posesji (wówczas pod adresem Grójecka 81), polska rodzina ogrodników Wolskich, ukrywali Żydów już od 1942 roku na terenie swojego hektarowego gospodarstwa. Bunkier o powierzchni 28 m2 i wysokości 1,83 metra znajdował się pod szklarnią (obok dzisiejszego bloku Grójecka 77). Po jego dekonspiracji Niemcy aresztowali ukrywających się Żydów oraz obecnych na miejscu członków rodziny Wolskich. Prawdopodobnie trzy dni później wszyscy zostali zamordowali w ruinach getta.

Jak widać na mapie, bunkier mieścił się prawdopodobnie tuż za obecnym pawilonem POD OKIEM i przy południowej ścianie bloku Grójecka 77 (dziękujemy za przygotowanie grafiki Ochota na historięMaciej Czerwonka). To na ścianie tego bloku umieszczona jest tablica pamiątkowa. Pojutrze, w czwartek, o godz. 12 odbędzie się tam uroczystość upamiętniająca opisane wydarzenia:https://www.facebook.com/events/285491915449949.

Historia bunkra „Krysia” i rodziny Wolskich, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/historia-bunkra-krysia

Więcej o Archiwum Ringelbluma:http://www.jhi.pl/blog/2014-10-08-archiwum-ringelbluma