//Warszawski raport o ruchu pieszym 2018

Warszawski raport o ruchu pieszym 2018

Urząd Miasta opublikował raport na temat ruchu pieszego w naszym mieście. Jakie są najciekawsze wnioski?

1️⃣️ Po dłuższym okresie stopniowej poprawy bezpieczeństwa pieszych nastąpiła w tym zakresie stagnacja. W latach 2015–2017 liczba wypadków z udziałem pieszych rosła. Rósł także procentowy udział ofiar pieszych wśród wszystkich ofiar śmiertelnych. Piesi to najbardziej narażona na niebezpieczeństwo grupa – w 2017 roku stanowili aż 68% wszystkich ofiar na stołecznych drogach.

2️⃣️ Mitem jest twierdzenie, że to rowerzyści stanowią największe zagrożenie dla pieszych. Wypadki pieszych z rowerzystami to 4% wszystkich zdarzeń. Tymczasem wypadki pieszy–samochód stanowią ponad 86% zdarzeń. Warto przy tym dodać, że maleje odsetek wypadków z winy pieszych, a rośnie z winy kierowców (77% w 2017 roku).

3️⃣ Nasza dzielnica niestety przewodzi w liczbie miejsc najgroźniejszych dla pieszych. I tak, najniebezpieczniejszy punkt w Warszawie to plac Zawiszy (miejsce 1). Na liście znalazły się także: przejście przez ul. Banacha na wysokości szpitala (miejsce 4) oraz skrzyżowanie Grójeckiej i Korotyńskiego (miejsce 6).

4️⃣ Udział ruchu pieszego od lat 90. znacząco zmalał. Najwięcej na własnych nogach poruszają się dzieci do lat 15 oraz osoby powyżej 64. roku życia.

5️⃣ Władze miasta zapowiadają trzy duże inwestycje dla pieszych w najbliższym czasie: kładkę przez Wisłę na wysokości Karowej, naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Dmowskiego oraz zielony ogród-pasaż („Aortę Warszawy”) pomiędzy Dworcem Centralnym i stacją metra w centrum.

Cały raport jest dostępny pod adresem: bit.ly/piesi-waw2018.