Dwa tygodnie temu odbył się przegląd domków dla jeży na ochockich zieleńcach: w parkach Wielkopolski i Malickiego, na fortach przy ul. Korotyńskiego oraz na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zelmot” przy Grójeckiej. Sprawdzono ich stan techniczny, wyczyszczono wnętrza z odchodów, resztek i liści oraz wymieniono siano, którym budki są wymoszczone.
Łącznie na tych terenach rozstawiono 30 domków dla jeży. Spośród nich 20 okazało się zamieszkanych. Dwóch kolczastych gospodarzy zastano nawet w domu, czym prędzej więc pozostawiono ich w spokoju. W imieniu jeży mamy kilka próśb do ochocian dwunożnych, zwłaszcza do młodych osobników 🙂
1️⃣ Nie przenoście domków w inne miejsca. Celowo ustawia się je w trudno dostępnych gęstwinach krzewów, najlepiej kolczastych – dla bezpieczeństwa jeży. Kiedy ludzie nie potrafią tego uszanować, budki – zamiast schronieniem – mogą stać się „pułapką ekologiczną”.
2️⃣ Nie wchodźcie na dachy budek, nie skaczcie po nich i nie stukajcie, nie zrywajcie papy z dachów, nie próbujcie ich otwierać (przecież to włamanie do cudzego domu!), nie wrzucajcie niczego do wnętrza. Słowem: dajcie jeżom spokojnie przespać trudną dla wszystkich zwierząt zimę. Wybudzony jeż traci wiele energii i później może mu jej zabraknąć, żeby doczekać kolejnej wiosny.
3️⃣ Nie zaśmiecajcie parków torebkami foliowymi. Wprawdzie jeże lubią ich używać do moszczenia swoich gniazd (podobnie jak zgubionych czapek itp.), ale foliówki mogą też być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Mieliśmy już niestety na Ochocie przypadek znalezionego martwego jeża, zaplątanego w torebkę.
4️⃣ Uważajcie na jeże na drogach w pobliżu zieleńców. Są całkiem skutecznymi drapieżnikami i poruszają się stosunkowo szybko na swoich krótkich łapkach, ale pod kołami samochodów, a nawet rowerów nie mają szans. Gdybyście spotkali jakiegoś śniętego marudera, to zrezygnujcie na kilka chwil z pośpiechu i pozwólcie mu własnym tempem opuścić jezdnię. Ale nie próbujcie go przenosić, bo może to źle się skończyć dla obu stron.
W imieniu ochockich jeży – z góry dziękujemy za przestrzeganie tych zasad. I do zobaczenia wiosną w parkach 👋
Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota. Autorem sprawozdania z przeglądu domków, przygotowanego dla WOŚ, jest Adam Tarłowski.