//Nasz program wyborczy – zadbane parki, chroniona zieleń

Nasz program wyborczy – zadbane parki, chroniona zieleń


Rozjeżdżane alejki parkowe ❓ Samochody parkujące pod koronami drzew ❓ Trawniki ścinane do gołej ziemi ❓ Czyli jak (nie) dbać o zieleń parkową w mieście ❗
ℹ️ Ochota to bardzo zielona dzielnica. Jednak to, jak firmy działające na zlecenie urzędu dzielnicy „dbają” o tę zieleń, pozostawia bardzo wiele do życzenia!
Co zatem należy zrobić w naszej dzielnicy?
𝗖𝗼 𝘇𝗮𝗺𝗶𝗲𝗿𝘇𝗮𝗺𝘆 𝘇𝗿𝗼𝗯𝗶ć 𝘄 𝗻𝗮𝗷𝗯𝗹𝗶𝘇̇𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝗮𝗱𝗲𝗻𝗰𝗷𝗶?
Zacznijmy od (pozornie) oczywistości, czyli 𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗡𝗜𝗘 𝗿𝗼𝗯𝗶ć?
𝗡𝗶𝗲 𝗿𝗼𝘇𝗷𝗲ż𝗱ż𝗮ć 𝘁𝗿𝗮𝘄𝗻𝗶𝗸ó𝘄 𝗶 𝗮𝗹𝗲𝗷𝗲𝗸 𝗽𝗮𝗿𝗸𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 ciężkimi samochodami (które często wożą tylko… grabie i miotły).
❌ 𝗡𝗶𝗲 ścinać 𝘁𝗿𝗮𝘄𝘆 𝗱𝗼 𝘇𝗲𝗿𝗮. Miejski standard to 10 cm nad ziemią i tego będziemy się trzymać. Pozwala to trawie „trzymać” wodę.
❌ 𝗡𝗶𝗲 𝘂ż𝘆𝘄𝗮ć 𝗱𝗺𝘂𝗰𝗵𝗮𝘄!
❌ 𝗡𝗶𝗲 𝘄𝘆𝗴𝗿𝗮𝗯𝗶𝗮𝗰́ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗹𝗶𝘀́𝗰𝗶 spod drzew (wyjątek stanowią kasztanowce ze względu na szrotówka kasztanowcowiaczka) – „kołderka” z liści jest na zimę potrzebna zarówno drzewom, jak i innym organizmom.
❌ 𝗔 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱𝗲 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗺 – nie wybierać wykonawców prac zieleniarskich jedynie na podstawie kryterium najniższej ceny. Ważne jest także doświadczenie, wiedza i umiejętności!
A 𝗷𝗮𝗸 𝗱𝗯𝗮ć 𝗼 𝘇𝗶𝗲𝗹𝗲ń 𝗗𝗢𝗕𝗥𝗭𝗘? Co trzeba zrobić?
✅ Ścisłe trzymanie się (dobrych) miejskich 𝘀𝘁𝗮𝗻𝗱𝗮𝗿𝗱ó𝘄 𝗽𝗶𝗲𝗹𝗲̨𝗴𝗻𝗮𝗰𝗷𝗶 𝘇𝗶𝗲𝗹𝗲𝗻𝗶 (wprowadzonych zarządzeniem prezydenta). Formalnie obowiązują, ale na Ochocie się „nie przyjęły”.
✅ 𝗥𝗲𝗴𝘂𝗹𝗮𝗿𝗻𝗲 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗴𝗹𝗮̨𝗱𝘆 𝗱𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝘀𝘁𝗮𝗻𝘂 – szczególnie starszych drzew. Ekspertyzy dendrologiczne – i na tej podstawie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne (zamiast wycinek „zaniedbanych” drzew).
✅ 𝗞𝗼𝘀𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗼 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗵 𝗿𝗮𝘇𝘆 𝘄 𝗿𝗼𝗸𝘂, a w wybranych miejscach – nawet tylko raz w roku (łąki kwietne). Dostosowanie koszeń do pogody (nie kosimy, gdy nadchodzą upały) i fazy rozwoju roślin.
✅ Dostatecznie częste wybieranie śmieci z 𝗸𝗼𝘀𝘇𝘆 𝗽𝗮𝗿𝗸𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵, zwłaszcza w weekendy.
✅ 𝗦𝗸𝘂𝘁𝗲𝗰𝘇𝗻𝘆 𝗻𝗮𝗱𝘇ó𝗿 𝗻𝗮𝗱 𝗳𝗶𝗿𝗺𝗮𝗺𝗶 ogrodniczymi pracującymi dla dzielnicy. Kontrole w terenie i szybkie reagowanie na sygnały od mieszkańców.
➡️ Startujemy do Rady Dzielnicy jako KWW Ochocianie + Polska 2050. Wkrótce opublikujemy pełny program.