//Znamy już listę przedszkoli, do których trafią oczyszczacze powietrza

Znamy już listę przedszkoli, do których trafią oczyszczacze powietrza

Zastanawiamy się nad kryteriami trafienia na listę. W jednej dzielnicy 100% placówek jest objęta programem, w innej tylko 5% (średnio 36%). W najbardziej zanieczyszczonym Ursusie jest to tylko 11%, w drugiej pod względem zanieczyszczenia Ochocie – 6 placówek, czyli 30%, to jest mniej niż średnia. Np. przedszkole nr 111 (z oknami na Trasę Łazienkowską) nie znalazło się w programie.

Zastanawia nas też sposób zakupu tych urządzeń. Każda dzielnica oddzielnie rozeznaje się w rynku, każda (jak się wydaje) oddzielnie będzie je kupować. Po co ma to robić przynajmniej 18 osób w 18 dzielnicach, skoro można by dokonać wyboru najlepszych modeli w ratuszu i dokonać jednego, wspólnego zakupu 117 urządzeń, oszczędzając na efekcie skali?

Panie prezydencie Michał Olszewski​, czy można prosić o jakieś informacje w kwestii kryteriów doboru placówek oraz gospodarności oddzielnych zakupów?

Przedszkola na Ochocie:
– nr 248, ul. Dickensa 5A,
– nr 114, ul. Langiewicza 1/3,
– nr 66, ul. Grójecka 93,
– nr 239, ul. Al. Jerozolimskie 117A,
– nr 99 im. Misia Wojtka, ul. Siewierska 3,
– nr 101, ul. Chotomowska 3.

„Oczyszczacz to nieduże urządzenie filtrujące powietrze w pomieszczeniach. Jedną stroną zasysa, a drugą wydmuchuje już bez szkodliwych pyłów i substancji składających się na smog. We wrześniu napisaliśmy, że o zakup takich urządzeń do przedszkoli wystąpili aktywiści z Warszawa Bez Smogu​. […] Na październikowej sesji przyznano 1,24 mln zł na oczyszczacze dla 117 przedszkoli. […] Zakupem sprzętu i jego utrzymaniem (to m.in. wymiana filtrów) mają się zająć już same dzielnice. Właśnie przygotowują się do zakupów. […]

W mieście działa tylko kilka stacji pomiarowych. Na jakich więc zasadach wybrano akurat te 117 przedszkoli? – Wytypowało je Biuro Ochrony Środowiska według dwóch kryteriów: chodzi o placówki położone między domami jednorodzinnymi i te blisko ruchliwych arterii – mówi Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego ratusza. […] zapewnia: – Jeżeli jakaś placówka nie została ujęta w tym planie, to dofinansujemy pozostałe, które potrzebują tego typu urządzeń.”

Więcej: bit.ly/gw-117oczyszczacz

Dane źródłowe: