//Znikająca „jedynka” – protestujemy!

Znikająca „jedynka” – protestujemy!

Z początkiem roku około połowę kursów linii tramwajowej 1, wcześniej kończących trasę na pętli Banacha, skrócono do pl. Narutowicza. Uważamy, że taka zmiana jest niekorzystna dla mieszkańców naszej dzielnicy, dlatego nasi radni: Łukasz Gawryś, Aleksander Kopiński i Daniel Zalewski złożyli interpelację w tej sprawie, podnosząc następujące kwestie:

1️⃣ To jedyna linia tramwajowa, która bezpośrednio łączy naszą dzielnicę z linią metra M2 (stacja rondo Daszyńskiego), zapewnia dojazd na Wolę, Pragę i Bródno, dogodne połączenia na Żoliborz itd.

2️⃣ Skrócenie kursów obniża jakość komunikacji publicznej dla tysięcy osób, zamieszkujących dużą część najgęściej zaludnionej stołecznej dzielnicy: osiedla wzdłuż Grójeckiej i Banacha oraz sąsiednich ulic: Kopińskiej, Pasteura, Częstochowskiej, Bitwy Warszawskiej, Opaczewskiej, Pawińskiego. Pętla na pl. Narutowicza usytuowana jest „zbyt płytko” na Ochocie, by efektywnie obsłużyć całą naszą dzielnicę.

3️⃣ Kursy skrócone „jedynki” ruszają z osobnego przystanku niż pozostałe tramwaje w kierunku pl. Zawiszy, co zarówno utrudnia przesiadkę dojeżdżającym z dalszej Ochoty liniami 7, 9, 14, 15 i 25, jak też zniechęca pasażerów z rejonu pl. Narutowicza do wsiadania na pętli i czekania na odjazd.

4️⃣ Na skróconych kursach zmniejszy się napełnienie, co może skłonić do błędnego wniosku, że są niepotrzebne, i zmniejszenia częstotliwości kursowania linii 1.

5️⃣ Pustawe składy szybciej też obsługują przystanki, wskutek czego pogarsza się regularność kursowania, powodując np. stłoczenie kilku tramwajów na przystanku.

Trzeba zauważyć, że to już kolejny raz, gdy Zarząd Transportu Miejskiego (Warszawski Transport Publiczny) pogarsza – zamiast poprawiać – jakość komunikacji miejskiej w naszej dzielnicy. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie skrócono trasę autobusów linii 517 i zmniejszono liczbę kursów linii 128.

Link do interpelacji: https://bit.ly/2T2oSKL