Czy Zarząd Zieleni uratuje zrujnowany domek Kapuścińskiego?

Wraca sprawa popadających w ruinę domków fińskich przy ul. Leszowej. Do chwili obecnej zachowały się dwa z pierwotnie 167 drewnianych budowli stojących po wojnie w tym rejonie Pola Mokotowskiego. W jednym z ocalałych do dziś domków mieszkał w młodości Ryszard Kapuściński. 

Obok przebiega ścieżka edukacyjna upamiętniająca pisarza. Niestety domki są w tak opłakanym stanie, że coraz rzadziej widuje się tam nawet zamieszkujących je przez poprzednie lata bezdomnych.

Sprawą zajął się wczoraj „Telewizyjny Kurier Warszawski” (https://warszawa.tvp.pl/36538238/26032018, temat domków fińskich od 13’18”). W programie nasza radna Monika Mossakowska Biało przypomina o planach rewitalizacji domków fińskich. Zgodnie z Master Planem dla Pola Mokotowskiego (http://ochocianie.prohost.pl/ochocianie/wp-content/uploads/2017/06/raport_pm_final_lq.pdf), który powstał w wyniku konsultacji społecznych i jest podstawą projektów zagospodarowania parku, domki fińskie mają zostać wyremontowane i przeznaczone na działalność społeczno-kulturalną – wzorem domków na podobnych osiedlach Jazdów i Jelonki.

Niestety przez lata ani władze dzielnicy Ochota, aniZarząd Oczyszczania Miasta Warszawa, któremu podlegało Pole Mokotowskie, nie zrobiły nic, by ratować te wyjątkowe obiekty i ożywić miejsce związane ze sławnym reporterem. Teraz ten teren – wraz z całym Polem Mokotowskim – przejął utworzony w zeszłym roku Zarząd Zieleni (Zieleń Warszawska), który zapowiada rozpoczęcie remontu domków na koniec tego roku. Liczymy na to, że tym razem nie skończy się znów na zapowiedziach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *