//Czy Zarząd Zieleni uratuje zrujnowany domek Kapuścińskiego?

Czy Zarząd Zieleni uratuje zrujnowany domek Kapuścińskiego?

Wraca sprawa popadających w ruinę domków fińskich przy ul. Leszowej. Do chwili obecnej zachowały się dwa z pierwotnie 167 drewnianych budowli stojących po wojnie w tym rejonie Pola Mokotowskiego. W jednym z ocalałych do dziś domków mieszkał w młodości Ryszard Kapuściński. 

Obok przebiega ścieżka edukacyjna upamiętniająca pisarza. Niestety domki są w tak opłakanym stanie, że coraz rzadziej widuje się tam nawet zamieszkujących je przez poprzednie lata bezdomnych.

Sprawą zajął się wczoraj „Telewizyjny Kurier Warszawski” (https://warszawa.tvp.pl/36538238/26032018, temat domków fińskich od 13’18”). W programie nasza radna Monika Mossakowska Biało przypomina o planach rewitalizacji domków fińskich. Zgodnie z Master Planem dla Pola Mokotowskiego (http://ochocianie.prohost.pl/ochocianie/wp-content/uploads/2017/06/raport_pm_final_lq.pdf), który powstał w wyniku konsultacji społecznych i jest podstawą projektów zagospodarowania parku, domki fińskie mają zostać wyremontowane i przeznaczone na działalność społeczno-kulturalną – wzorem domków na podobnych osiedlach Jazdów i Jelonki.

Niestety przez lata ani władze dzielnicy Ochota, aniZarząd Oczyszczania Miasta Warszawa, któremu podlegało Pole Mokotowskie, nie zrobiły nic, by ratować te wyjątkowe obiekty i ożywić miejsce związane ze sławnym reporterem. Teraz ten teren – wraz z całym Polem Mokotowskim – przejął utworzony w zeszłym roku Zarząd Zieleni (Zieleń Warszawska), który zapowiada rozpoczęcie remontu domków na koniec tego roku. Liczymy na to, że tym razem nie skończy się znów na zapowiedziach.