//Miejskie dotacje eko – na nowo

Miejskie dotacje eko – na nowo

Zespół Justyna Glusman finalizuje właśnie prace nad uruchomieniem nowego systemu dotacyjnego dla małej retencji (m.in. ogrodów deszczowych), turbin wiatrowych oraz dużego dofinansowania likwidacji kopciuchów. Co się zmieni?

1️⃣ Wspólnoty, spółdzielnie, właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie do 80% kosztów instalacji urządzeń małej retencji wody. Maksymalna proponowana wysokość dotacji to 4 tys. zł dla właścicieli ogródków przy domach jednorodzinnych i do 10 tys. dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Dotacje będzie można przeznaczyć na budowę zakopywanych w grunt urządzeń retencyjno-rozsączających, które umożliwiają gromadzenie wód opadowych i rozsączanie ich do ziemi, studni chłonnych, a także szczelnych zbiorników retencyjnych do gromadzenia wód opadowych, z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, np. podlewania ogrodu. Taki zbiornik może służyć jako centrum deszczowego ogrodu.

2️⃣ Pojawi się druga, całkiem nowa dotacja OZE – dla turbin wiatrowych, w wysokości do 15 tys. zł (równolegle do istniejącego dofinansowania do paneli fotowoltaicznych).

3️⃣ Zmienić się mają zasady wsparcia dla likwidacji kopciuchów. Będą proste – im większy efekt ekologiczny, tym wyższa dotacja. Obecnie dofinansowanie wynosi 12 tys. zł. Wkrótce ma zostać znacznie podwyższone i wynieść w domach jednorodzinnych: przy przejściu na gaz – do 22 tys. zł, na ciepło sieciowe do 40 tys., na pompę ciepła do 50 tys. (w budynkach wielorodzinnych będzie to odpowiednio 80, 90, 100 tys.). Nadal nie będzie dofinansowania wymiany kopciucha na lepszej klasy piec na paliwo stałe. Więcej w poście Justyny: bit.ly/jg-ekodotacje.

W pakiecie pojawią się także dotacje na modernizację przydomowych kotłowni i likwidację zbiorników bezodpływowych. Jeśli rada miasta zaakceptuje te propozycje (trwają właśnie ich konsultacje), cały program dotacyjny ruszy jeszcze w tym roku!