//Uczcijmy 80. rocznicę wojny przy odnowionej Barykadzie Września!

Uczcijmy 80. rocznicę wojny przy odnowionej Barykadzie Września!

Wczoraj, podczas III sesji rady dzielnicy, wystąpiliśmy z projektem wniosku do rady miasta i prezydenta Rafał Trzaskowskiego o przyznanie środków na renowację pomnika Barykada Września na ulicy Grójeckiej. Propozycję jednogłośnie poparli wszyscy radni Ochoty obecni na sesji.

Barykada Września jest najważniejszym miejscem pamięci o bohaterskiej obronie Warszawy w dniach 8-27 września 1939 roku. Pomnik został wzniesiony 40 lat temu w miejscu, gdzie żołnierze Wojska Polskiego, wspierani przez mieszkańców stolicy, odparli wielokrotne natarcia niemieckich najeźdźców. Ekspresyjny, złożony z surowych betonowych brył monument został zaprojektowany przez profesora ASP w Warszawie Juliana Pałkę.

Pomnik z czasem utracił walory estetyczne, a jego symbolika stała się nieczytelna m.in. wskutek nieuporządkowanego umieszczania tabliczek pamiątkowych, których jest dziś około 60. W rezultacie nie wypełnia on też należycie funkcji edukacyjnej: chociaż przedstawia daty walk, to doroczne uroczystości przy nim zaskakują nawet wielu stałych bywalców tej okolicy, którzy najwidoczniej nie odczytują jego treści.

Wkrótce – za niewiele ponad pół roku – przypada 80-lecie wybuchu II wojny światowej, której pierwszym aktem była wojna obronna 1939 roku, w tym walki w obronie Warszawy. Chcielibyśmy zbliżającą się rocznicę uczcić już przy odnowionym pomniku Barykada Września.

W czasie wczorajszej sesji zostały też przyjęte zapowiadane przez nas wcześniej:

✅ Uchwała dotycząca konsultacji społecznych w sprawie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na obszar całej Ochoty (więcej:http://ochocianie.pl/strefa-platnego-parkowania-obejmujaca-cala-ochote-czas-na-konsultacje-spoleczne/ )

✅ Stanowisko w sprawie przebudowy placu Zawiszy i budowy brakującej jezdni Alej Jerozolimskich w kierunku Śródmieścia (więcej: http://ochocianie.pl/wystepujemy-do-wladz-miasta-o-niezwloczna-przebudowe-placu-zawiszy-i-budowe-brakujacego-odcinka-alej-jerozolimskich/)