//PRZYRODA POLA MOKOTOWSKIEGO ODCINEK 2: PTAKI

PRZYRODA POLA MOKOTOWSKIEGO ODCINEK 2: PTAKI

To pióra decydują o ich wyjątkowości – żadne inne organizmy na Ziemi ich nie posiadają. Przedstawiamy #ptaki, kolejnych lokatorów Pola Mokotowskiego. 

Zgodnie z wynikami badań terenowych zespołu 15 ornitologów, pod kierownictwem Beaty Kojtek, Pole odwiedza 66 gatunków ptaków. To 1/7 krajowej awifauny! Spośród nich 36 jest lęgowych – zakłada swoje ptasie rodziny w Parku. Na „ptasim podium liczebności lęgowej” znajdziemy: mazurki (miejsce 3), kwiczoły (miejsce 2) oraz bogatki (miejsce 1).

Choć „fruwaki” spotkać można w zasadzie w całym parku, szczególnie upodobały sobie tereny „dzikie” – „Dziki Zakątek” w północnej części Pola, czy opuszczone tereny basenów publicznych. Po prostu – lubią ciszę i spokój, tak jak my.
Sąsiedztwo ptaków pozwala nam uporać się z uciążliwymi, kąsającymi bezkręgowcami. Jedna para modraszek dziennie może dostarczyć swoim maluchom nawet 400 różnorakich owadów!

Więcej o przyrodzie Pola Mokotowskiego przeczytacie w raporcie z projektu „Przyroda Pola Mokotowskiego” tu: bit.ly/przyrodapolemoko.#PrzyrodaPolaMokotowskiego

Zdjęcie bogatki: Stanisław Turowski, turowskifoto.pl.