Zieleń? Nowa zabudowa? Co planują władze miasta?
Prezydent wyłożył do konsultacji społecznych 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗽𝗹𝗮𝗻𝘂 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗿𝗲𝗷𝗼𝗻𝘂 𝗽𝗮𝗿𝗸𝘂 𝗭𝗮𝗰𝗵𝗼𝗱𝗻𝗶𝗲𝗴𝗼 (jeszcze ze starą nazwą parku). Obejmuje on nie tylko sam park – ale także okoliczne tereny między ulicami Bitwy Warszawskiej 1920 r., Szczęśliwicką i Alejami.
Cieszymy się, że 𝗱𝗼 𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝘀́𝗹𝗶𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗳𝗶𝗻𝗮ł𝘂 𝘇𝗺𝗶𝗲𝗿𝘇𝗮 𝗼𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗮 𝘀𝗮𝗺𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗮𝗿𝗸𝘂 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱 𝘇𝗮𝗯𝘂𝗱𝗼𝘄𝗮̨, w czym też mieliśmy swój udział. Pod koniec 2020 Biuro Architektury przedstawiło plany „wygaszenia” prac nad poprzednim projektem planu miejscowego, tzw. rejonu Czyste – rejon Dworca Zachodniego. Miał on obejmować znacznie większy teren, po obu stronach Alej. Powodem wygaszenia było to, że… ratusz nie był go w stanie uchwalić przez 16 lat (mimo dwukrotnego wykładania projektu do konsultacji). W międzyczasie zmieniły się uwarunkowania prawne, a okolice Dworca Zachodniego w znacznej mierze zabudowano…
Wygaszenie prac nad planem oznaczało zagrożenie dla parku Zachodniego – w środku parku znajduje się działka prywatna, na której potencjalnie mógłby stanąć blok. Dlatego 𝘇 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗶𝗻𝗶𝗰𝗷𝗮𝘁𝘆𝘄𝘆 𝗸𝗼𝗺𝗶𝘀𝗷𝗮 𝗿𝗮𝗱𝘆 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗻𝗶𝗰𝘆 – której przewodniczył radny Ochocian Łukasz Gawryś – zaapelowała o bezzwłoczne opracowanie nowego planu miejscowego. Ratusz przychylił się do tej propozycji. Rozpoczęto prace nad projektem planu, z którym właśnie można się zapoznać.
𝗖𝗼 𝘇𝘄𝗿𝗮𝗰𝗮 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗮̨ 𝘂𝘄𝗮𝗴𝗲̨, po wstępnym przejrzeniu projektu
𝗧𝗲𝗿𝗲𝗻 𝗽𝗮𝗿𝗸𝘂 (𝟭.𝗭𝗣 𝗻𝗮 𝗿𝘆𝘀𝘂𝗻𝗸𝘂 𝗽𝗹𝗮𝗻𝘂) 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗶𝗼𝗻𝘆 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱 𝗻𝗼𝘄𝗮̨ 𝘇𝗮𝗯𝘂𝗱𝗼𝘄𝗮̨. Jedynymi wyjątkami są pawilony parkowe z gastronomią lub kulturą, które mogą zająć do 5% powierzchni parku i znajdować się we wskazanych na planie miejscach (w sumie pięciu). Może też powstać podstacja trakcyjna Tramwaje Warszawskie. Minimalna powierzchna biologicznie czynna w parku to 70%.
𝗗𝗼𝗽𝘂𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗼𝘁𝗼𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗮𝗿𝗸𝘂 𝘄𝗮ł𝗮𝗺𝗶/𝗻𝗮𝘀𝘆𝗽𝗮𝗺𝗶 𝘇𝗶𝗲𝗺𝗻𝘆𝗺𝗶 (nie jest to nakaz). Mają się znajdować w strefie izolacyjnej (oznaczonej na rysunku planu jako gęstwina ciemnozielonych kropek). Ich wysokość to od 3 do 8 m, a szerokość w podstawie to od 15 do 30 m. Nie dopuszczono w charakterze izolacji akustycznej gabionów (czy słusznie?) ani ekranów akustycznych (na szczęście).
𝗭𝗱𝗲𝗴𝗿𝗮𝗱𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝘆 𝗻𝗮 𝗸𝗼𝗻́𝗰𝘂 𝘂𝗹𝗶𝗰𝘆 𝗞𝗼𝗽𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 (𝟭𝟮.𝗨𝗣), z warsztatami i budami, docelowo mają zostać zabudowane budynkami o wysokości 20 m (z dominantą 30 m). 𝗠𝗮𝗷𝗮̨ 𝗯𝘆𝗰́ 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇𝗻𝗮𝗰𝘇𝗼𝗻𝗲 𝘇𝗮𝘀𝗮𝗱𝗻𝗶𝗰𝘇𝗼 𝗻𝗮 𝘀𝘇𝗲𝗿𝗼𝗸𝗼 𝗽𝗼𝗷𝗲̨𝘁𝗲 𝘂𝘀ł𝘂𝗴𝗶 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 (brak jest jednak niestety wyznaczenia jakichkolwiek pierzei usługowych w parterach, nawet od strony parku). Usługi publiczne 𝗺𝗮𝗷𝗮̨ 𝗯𝘆𝗰́ 𝘁𝗲𝘇̇ 𝗻𝗮 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗮𝘄𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗟𝗢 𝗶𝗺. 𝗗𝗲𝗺𝗯𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 (𝟮.𝗨𝗣).
Na planie wyznaczono wiele „głównych 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗮𝗻́ 𝗽𝗶𝗲𝘀𝘇𝘆𝗰𝗵” – w tym na ww. terenie 12.UP. Niestety, 𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗸𝗿𝗲𝘀́𝗹𝗼𝗻𝗼 𝗶𝗰𝗵 𝗷𝗮𝗸𝗼 „𝗼𝗴𝗼́𝗹𝗻𝗼𝗱𝗼𝘀𝘁𝗲̨𝗽𝗻𝘆𝗰𝗵”, co oznacza, że mogą być to po prostu chodniki z zamykanymi furtkami na obu końcach.
Sam koniec ulicy Kopińskiej (najbliżej Alej, 𝟭𝟭.𝗞𝗣/𝗭𝗣)) ma zmienić się w 𝘀𝗸𝘄𝗲𝗿/𝗽𝗹𝗮𝗰 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶. Podobnie ma być ze skwerem na ulicy Kopińskiej przy APS (𝟭𝟬.𝗞𝗣/𝗭𝗣) oraz okolicami wejścia do parku przy dawnym LO im. Dembowskiego (𝟲.𝗞𝗣/𝗭𝗣) – w tych miejscach z możliwością zachowania/realizacji miejsc parkingowych, a dodatkowo przy Kopińskiej może powstać (kolejna?) podstacja trakcyjna Tramwajów.
𝗪𝘆𝗸𝗹𝘂𝗰𝘇𝗼𝗻𝗼 𝗱𝗼𝗴𝗲̨𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗻𝗼𝘄𝗮̨ 𝘇𝗮𝗯𝘂𝗱𝗼𝘄𝗮̨ 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝗼́𝘄 𝗼𝘀𝗶𝗲𝗱𝗹𝗮 w trójkącie między Grzymały, Szczęśliwicką i Alejami (𝟭𝟲.𝗠𝗪). W blokach mieszkalnych dopuszczono usługi (do 40% powierzchni użytkowej bloku), co potencjalnie może grozić np. otwieraniem hosteli wśród mieszkań.
Dyskusja online: 29 lutego (czwartek) od g. 17, YouTube/Zoom. Uwagi do projektu planu można zgłaszać do 27 marca. Wystarczy wysłać mail na adres [email protected].
Więcej o konsultacjach i projekt planu: bit.ly/mpzp-zachodni