//Co dalej z III Ogrodem Jordanowskim i Zieloną Ścianą wzdłuż Wawelskiej?

Co dalej z III Ogrodem Jordanowskim i Zieloną Ścianą wzdłuż Wawelskiej?

Wczoraj, na wniosek naszej radnej Moniki Mossakowskiej-Biało, odbyło się posiedzenie komisji oświaty oraz komisji przestrzennej w sprawie modernizacji III Ogrodu Jordanowskiego, opalanego wyłącznie 11 piecami węglowymi, a także realizacji nasadzeń Zielonej ściany wzdłuż uciążliwej ul. Wawelskiej, co postulują od lat mieszkańcy.

Dobre wieści są takie, że projekt Zielonej ściany wzdłuż Wawelskiej już powstał i Zarząd Zieleni jest gotowy do tej inwestycji. Obecnie czeka tylko na przydzielenie środków na ten cel przez Radę m.st. Warszawy. Miejmy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej. Wczoraj radni dzielnicowi poparli stanowisko zgłoszone przez naszą radną odnośnie zabezpieczenia środków w budżecie miasta na Zieloną ścianę wzdłuż Wawelskiej. Jeśli środki zostaną przyznane w marcu, to zielona ściana powstanie jeszcze w tym roku, wzdłuż Wawelskiej na odcinku od Al. Niepodłegłości do ul. Grójeckiej. To w sumie 4,4 ha pasa zieleni z systemem nawadniającym. Więcej o zielonej ścianie tutaj:http://ochocianie.pl/inwestycje/zielona-sciana.

Przykre wieści natomiast są takie, że na wczorajszej komisji, która była także poświęcona III Ogrodowi Jordanowskiem, nie pojawiła się większość z zaproszonych gości i nikt z nich nawet nie przesłał informacji o nieobecności. Nie było przewodniczącej Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i pozostałych radnych miejskich reperezentujących Ochotę. Tradycyjnie też nie było nikogo z zarządu dzielnicy Ochota, nieobecna była Katarzyna Łęgiewicz oraz jej zastępcy Krzysztof Kruk iGrzegorz Wysocki, odpowiedzialny w dzielnicy za oświatę. Zatem nadal radni nie mają oficjalnej informacji, jaka jest perspektywa finansowania modernizacji drewnianego pawilonu Jordanka opalanego wyłącznie węglem, w którym mieści się placówka oświatowo-wychowawcza z tradycjami siegającymi okresu międzywojennego. A przypomnijmy, że od roku Rada Warszawy nie jest w stanie odpowiedzieć Radzie Dzielnicy Ochota, na oficjalne stanowisko w sprawie finansowania modernizacji Jordanka. I tak, paradoksalnie, m.st. Warszawa walczy podobno ze smogiem, a jednocześnie zakupuje węgiel do pieców w Jordanku.

Więcej o sprawie Jordanka tutaj:https://www.tvp.info/28709200/09022017-1800 i tutajhttps://smoglab.pl/warszawa-zatruwa-dymem-dzieci-ogrodzie-jordanowskim-jordanku, a także: tutajhttp://www.rdc.pl/informacje/aktywisci-11-piecow-kopci-na-polu-mokotowskim-jordanek-do-remontu-posluchaj.

Zdjęcie zielonej ściany wzdłuż Wawelskiej: wizualizacja Palmett.