//Konsultacje budowy parkingu pod szkolnym boiskiem przy ulicy Spiskiej

Konsultacje budowy parkingu pod szkolnym boiskiem przy ulicy Spiskiej

„Kochanie, to nie są w ogóle żadne konsultacje. To jest parodia” – usłyszeliśmy wczoraj matkę tłumaczącą dziecku warszawską rzeczywistość na schodach przed Szkoła Podstawowa nr 97 na Spiskiej. A wewnątrz było jeszcze ciekawiej.

Tak jak uprzedzaliśmy, władze miasta zaproponowały mieszkańcom parodię konsultacji ws. budowy garażu podziemnego pod boiskiem szkolnym. Chciały rozmawiać indywidualnie przy stolikach, unikając dyskusji plenarnej, w której mieszkańcy mogliby usłyszeć nawzajem swoje opinie o inwestycji zaplanowanej bez ich wiedzy i zgody.

Ale nie z nami takie numery. Skoro miasto nie chciało prawdziwych konsultacji, licznie przybyli mieszkańcy urządzili je sami. Spotkanie zamieniło się w żywiołowy wiec protestacyjny przeciwko budowie garażu. Rodzice uczniów przynieśli mikrofon, mówcy po kolei zbierali gromkie brawa.

Odpowiedzi przedstawicieli ratusza tylko zaogniały atmosferę. Potwierdzono, że miasto nie przeprowadziło żadnych analiz wpływu parkingu podziemnego na środowisko oraz warunki życia i nauki uczniów. Nie zbadano też, jak wzmoże się ruch na pobliskich ulicach. Nie skalkulowano nawet przyszłych kosztów postoju w garażu. Ale potwierdzono nasze przypuszczenia, że będą one zbliżone do cen komercyjnych, oferowanych na okolicznych parkingach – parkingach, które służą tylko pracownikom z biurowców w Alejach Jerozolimskich, dojeżdżającym spoza naszej dzielnicy, a po godzinach pracy stoją puste.

Oburzenie wzbudziła również podsunięta mieszkańcom ankieta. Zostawiono w niej całą pustą drugą stronę na swobodną wypowiedź, bez wskazania choćby najistotniejszych kwestii. Za to na pierwszej stronie zamieszczono szczegółowy formularz oceny jakości… konsultacji. Rodzice przygotowali jednak własną ankietę, stawiającą zasadnicze pytania, dobrze znane już naszym czytelnikom z wcześniejszych postów. A na koniec uczestnicy spotkania samodzielnie policzyli głosy wrzucone do urny i sporządzili protokół. Oddano 3 głosy za budową, 240 przeciwko!

Wynik konsultacji jest miażdżący dla miejskich decydentów. Obecni mieszkańcy Starej Ochoty jednoznacznie odrzucają planowaną budowę garażu pod boiskiem szkolnym na Spiskiej. Spodziewamy się, że w tej sytuacji władze Warszawy wreszcie zrezygnują z tej bezsensownej inwestycji, o co apelujemy od pół roku (bit.ly/parking-spiska).

Pozostaje pytanie, kto wskazał boisko pod Szkoła Podstawowa Nr 97 w Warszawie jako miejsce, gdzie należy wybudować parking podziemny. Zadał je w piśmie do zarządu dzielnicy nasz radny Łukasz Gawryś. Mamy więc nadzieję, że wkrótce dowiemy się, komu zawdzięczamy całą tę awanturę.

Przypominamy, że drugie spotkanie konsultacyjne odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 czerwca, w godz. 10–13. Natomiast do 3 lipca można wysyłać swoje opinie mailem na adres [email protected]. Proponowany przez nas wzór uwag można znaleźć tu: https://www.facebook.com/ochocianie/posts/1762586303807091.