//WSM Rakowiec

WSM Rakowiec

Cofnijmy się na moment do 1935 roku, kiedy na Rakowcu przy ulicy Pruszkowskiej powstały pierwsze bloki zaprojektowane przez duet architektów Helenę i Szymona Syrkusów z awangardowej grupy Praesens. Przyświecała im idea budowy mieszkań, które byłyby przystępne dla mniej zamożnej warstwy społeczeństwa i zapewniłyby godziwe warunki socjalne i sanitarne.

Pierwsze realizacje tak opisano w 1932 roku w kwartalniku „Dom Osiedle Mieszkanie”:

„Specjalna uwaga została zwrócona na wypracowanie przemyślanego w najdrobniejszych szczegółach typu małego mieszkania robotniczego. Mieszkanie składa się z jednej izby mieszkalnej z alkową sypialną dla rodziców. Okno ciągłe sięga prawie pod sufit, dzięki czemu oświetlać może dostatecznie nawet najgłębszą część izby.

Wyposażenie: przedpokój, schowek – duża szafa, do której się wchodzi, klozet, kuchnia całkowicie urządzona, połączona okienkiem z izbą mieszkalną. Okienko służy do podawania posiłków i ułatwia matce zajętej pracą w kuchni dozór nad dziećmi przebywającymi w pokoju. Mieszkanie ogrzewane jest piecem węglowym o wspólnym przewodzie kominowym z kuchnią. Typ mieszkania został w osiedlu powtórzony 192 razy: po 48 mieszkań na trzech poziomach w czterech zupełnie jednakowych domach. W każdym domu jedna klatka schodowa, wejścia do mieszkań z widnych i szerokich korytarzy.”

Fot. 1: fragment fotoplanu Warszawy z 1935 roku, za www.wsmrakowiec.pl
Fot. 2–6: ilustracje z kwartalnika „Dom Osiedle Mieszkanie”, 1932–1935