Mieszkańcy Ochoty często pytają o dalsze losy Skry. Obecnie teren jest zamknięty i strzeżony. Nie wolno korzystać nawet z terenów zieleni oddalonych od zabudowań, np. pobiegać wokół boiska do rugby. Na Skrę można teraz jedynie popatrzeć zza ogrodzenia. Spytaliśmy ratusz o stan prawny i dalsze plany – oto garść świeżych informacji.
Miasto Stołeczne Warszawa na mocy prawomocnego wyroku sądu – po długoletniej serii procesów z klubem RKS – odzyskało kompleks sportowy przy Wawelskiej. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Dla M.st. Warszawy, który nakazał zamknięcie Skry z powodu zagrożenia katastrofą, prowadzi tam właśnie prace remontowe. Dlatego wstęp na wszystkie obiekty – i budynki, i boiska – jest zakazany.
Po zakończeniu robót przez PINB Skrę ma przejąć Stołeczne Centrum Sportu „AKTYWNA WARSZAWA” (prowadzi ono m.in. ośrodek narciarski na Górce Szczęśliwickiej). Przyszły nowy zarządca przygotowuje się już do przetargu na zaprojektowanie modernizacji kompleksu zgodnie z koncepcją, wyłonioną w konkursie architektoniczno-urbanistycznym w 2018 roku.
Jednocześnie SCS ma też uporządkować teren i przeprowadzić konieczne rozbiórki, aby jak najszybciej móc otworzyć część terenu Skry dla mieszkańców, nie czekając na rozpoczęcie docelowej inwestycji. Niestety nie są jeszcze znane żadne precyzyjne terminy: ani ponownego udostępnienia zielonej infrastruktury, ani też przetargów, ani wreszcie prac projektowych i modernizacyjnych.
Czekając na przywrócenie możliwości choćby uprawiania joggingu na obrzeżach Skry, przypomnijmy, że zwycięska koncepcja dotyczy całego kompleksu, ale poza samą bryłą stadionu, której modernizacja będzie przedmiotem osobnego konkursu. Jak ma zostać na nowo zagospodarowany ten teren w przyszłości?
„Autorzy (Aleksander Wadas z Gdańska oraz Weronika Marek i Anna Odulińska z Warszawy) planują zapewnienie właściwych warunków treningu i rozgrywania zawodów lekkoatletom i rugbystom. Jednocześnie część terenu bliższa ul. Rokitnickiej ma być przeznaczona m.in. na wielofunkcyjne boiska do uprawiania gier zespołowych, zespół odkrytych basenów oraz ścieżkę joggingową, wykorzystującą pagórkowate ukształtowanie powierzchni. Na nowej Skrze nie zabraknie też miejsca do zabaw dla dzieci. Jako jedna z największych atrakcji zapowiada się naturalizowany staw, umieszczony na osi stadionu. Latem będzie on miejscem wytchnienia od upałów, a zimą jego północna część ma zmieniać się w lodowisko” (więcej tu: bit.ly/skra-konc).
Najnowsze informacje Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa oraz Biura Sportu i Rekreacji: bit.ly/int-skra.